ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի պաշտպանական թիմը հայտարարել է, որ նրա դեմ իրականացվող քրեական հետապնդումը բացարձակապես անհիմն և անօրինական բնույթ է ստացել։
Նշվում է, որ քննիչի որոշմամբ կարճված, չվերացված և օրինական ուժի մեջ գտնվելու պայմաններում անթույլատրելի է «վերակենդանացնել» արդեն իսկ գնահատված ապացույցով նոր քրեական վարույթ հարուցելը, Վարդան Հարությունյանին մեղադրանք առաջադրելը և նրան կալանավորելը:
Նշվում է նաև, որ դեռ 2018 թվականին «Նորֆոլկ քոնսալթինգ» ընկերության վերաբերյալ ծավալուն և բազմակողմանի քննության արդյունքում հերքվել է որևէ կապի առկայությունը Վարդան Հարությունյանի հետ։
«Այդուհանդերձ, 7 տարի անց նույն փաստական տվյալներն ու նույն ապացույցները ներկայացվում են հակառակ մեկնաբանությամբ՝ կոպտորեն խախտելով «կրկին դատվելու սկզբունքը» (non bis in idem)։ Սա ոչ միայն իրավունքի և արդար դատաքննության հիմնարար սկզբունքների կոպիտ ոտնահարում է, այլև սահմանում է իրավական նիհիլիզմի նոր, վտանգավոր նշաձող, որի հետևանքները վտանգավոր են ողջ իրավական համակարգի համար։
Այս պայմաններում չէր կարող որևէ ձևով հաստատված համարվել կալանքի պայմաններից՝ հիմնավոր կասկածի առկայությունը: Տվյալ իրողություններով հանդերձ Դատարանը նույնիսկ կարողացել է «հետևություն» անել, որ յոթ տարվա վաղեմության, յոթ տարի առաջ ամբողջությամբ հրապարակավ քննության առարկա դարձած գործով Վարդան Հարությունյանը կարող է խոչընդոտել քննությանը: Նշվածը ոչ միայն անհնար է, այլև իրավական առումով բացարձակ աբսուրդ։ Յոթ տարի անց անհնար է որևէ ռիսկ պահպանված լինի կամ առավել ևս աճի այն աստիճան, որի հիմքով հնարավոր կլիներ կիրառվել ամենածայրահեղ խափանման միջոցը։
Մենք հստակ արձանագրում ենք, որ սա ոչ թե արդարադատություն է, այլ իրավական գործընթացների կանխամտածված և կոպիտ խեղաթյուրում, որի միակ նպատակը մեր պաշտպանյալին՝ Վարդան Հարությունյանին, ամեն գնով ինչքան հնարավոր է երկար կալանքի տակ պահելն է: Վարդան Հարությունյանն արդեն իսկ հրապարակային նշված գործընթացի մասին իրական նպատակների մասին հայտնել է իր կարծիքը, ըստ որի վերջինս «պատժվում է» ազնիվ, սկզբունքային և ուղիղ դիրքորոշման համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ դատարանի որոշման դեմ նախապատրաստվում է և մոտ օրերս կներկայացվի վերաքննիչ բողոք:
Օգոստոսի 8-ին Վարդան Հարությունյանն ձերբակալվել է ձեռնարկատիրական գործունեությանը ապօրինի մասնակցելու, հակամրցակցային գործողությունների և փողերի լվացման մեղադրանքներով։ Նույն օրը դատարանը որոշում է կայացրել նրա նկատմամբ կիրառել 2 ամսով կալանավորումը։ Քրեական գործը վերաբերում է «Նորֆոլկ» ընկերությանը:

Юридическая команда бывшего председателя Комитета государственных доходов Армении Вардана Арутюняна заявила, что уголовное преследование в его отношении «абсолютно необоснованно и незаконно».
Как отмечается в заявлении, невозможно возобновить уголовное дело, которое ранее было прекращено на законных основаниях и по которому уже дана юридическая оценка. Привлечение Арутюняна к ответственности и его арест в данных условиях, по мнению адвокатов, нарушают правовые нормы.
Также подчеркивается, что еще в 2018 году в рамках всестороннего расследования по делу компании «Норфолк Консалтинг» было установлено отсутствие каких-либо связей между Арутюняном и этой организацией.
«Тем не менее, спустя семь лет те же фактические данные и доказательства используются с противоположной интерпретацией, что грубо нарушает принцип “не дважды за одно и то же” (non bis in idem)», — говорится в заявлении. Защита называет это вопиющим нарушением фундаментальных принципов права и справедливого суда, а также проявлением опасного уровня правового нигилизма с угрозой для всей правовой системы.
По мнению адвокатов, также отсутствуют основания для содержания под стражей. Они раскритиковали позицию суда о возможном препятствовании расследованию со стороны Арутюняна, учитывая, что дело было публично рассмотрено и закрыто семь лет назад. «Такая аргументация не просто маловероятна, но и юридически абсурдна», — отмечается в заявлении. Утверждение о росте риска через семь лет названо нелепым и не может служить основанием для крайней меры пресечения.
«Это не правосудие, а сознательное и грубое искажение правовых процедур с единственной целью — удерживать нашего подзащитного в заключении как можно дольше», — заявила защита. По словам адвокатов, сам Арутюнян считает, что его «наказывают» за честную, принципиальную и прямолинейную позицию.
Отмечается, что защита готовит апелляционную жалобу на решение суда, которая будет подана в ближайшие дни.
8 августа Вардaн Арутюнян был арестован по обвинениям в незаконном участии в предпринимательской деятельности, антиконкурентных действиях и отмывании денег. В тот же день суд постановил заключить его под стражу на два месяца. Уголовное дело связано с компанией «Норфолк». Арутюнян возглавлял КГД в 2016–2018 годах.