14 Օգոստոս 2025 - 10:35 AMT
ՀՀ–ում խաղային գործունեության կարգավորման օպերատորը կընտրվի մրցույթով` 15 տարի ժամկետով։ Այս մասին համապատասխան որոշումն ընդունվեl 1 կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը, ներկայացնելով խաղային գործունեության կարգավորման օպերատորի ընտրության մրցույթի անցկացման ընթացակարգը, օպերատորի ընտրության ընթացակարգին կոնսորցիումով մասնակցության կարգը, նշել է, որ օպերատորն ընտրվելու է միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից բաց մրցույթով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մրցույթը կիրականացվի երկու փուլով, որի արդյունքում ընտրված մասնավոր ընկերությունը պետության հետ պայմանագիրը կկնքի 15 տարով, որից հետո ընկերության կողմից ներդրված ենթակառուցվածքը պետք է փոխանցվի պետությանը։
«Օպերատորը պետք է իրական ժամանակում խաղադրույքների մոնիթորինգ իրականացնի, համապատասխան մոնիթորինգային կենտրոն ստեղծի, որին կմիացնի այդ ոլորտի կազմակերպություններին, ինչպես նաև կիրականացնի խաղային արտադրանքների համապատասխանելիության սերտիֆիկատների իսկության հավաստիացում։ Մոնիթորինգային կենտրոնին միանալու են ինչպես խաղային սարքավորումները, այնպես էլ այն հարթակները, որոնց միջոցով կազմակերպվում են խաղերը»,– պարզաբանել է ՊԵԿ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ այս բարեփոխման շնորհիվ հնարավոր կլինի ամբողջությամբ վերահսկել խաղերի կազմակերպման ֆինանսական շրջանառությունը, ինչպես նաև խաղացողների շահումները, որոնք 2026 թվականից կդիտվեն որպես եկամուտ և համապատասխանաբար կհարկվեն։ Այդպիսով՝ ՊԵԿ-ը ակնկալում է պետական բյուջեի հարկային մուտքերի աճ։
Հակոբյանը հավելել է, որ նոր համակարգը կտրամադրի հնարավորություններ վերահսկելու խաղային սարքավորումների և համապատասխան ծրագրային ապահովման տեխնիկական վիճակը՝ կանխելով խարդախությունները, միաժամանակ ապահովելով խաղացողների շահերի պաշտպանությունն ու հանրության առավել խոցելի խմբերի պաշտպանությունը խաղամոլությունից։
Կառավարության անդամները հույս են հայտնել, որ օպերատորի ընտրությունը կավարտվի մինչև 2025 թվականի ավարտը, և ոլորտը կդրվի լիարժեք վերահսկողության ներքո։

В Армении оператор по регулированию игорной деятельности будет определён в результате открытого двухэтапного конкурса. Победитель подпишет контракт на 15 лет, после чего вся созданная инфраструктура перейдёт в собственность государства. Такое решение принято на заседании правительства, которое вёл вице-премьер Тигран Хачатрян, так как премьер-министр Никол Пашинян находится в отпуске, сообщает Sputnik Армения.
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Акопян, представляя процедуру, отметил, что оператор будет выбран межведомственной комиссией. Он должен будет в реальном времени осуществлять мониторинг ставок, создать мониторинговый центр, подключив к нему все организации игорного сектора, а также проверять подлинность сертификатов соответствия игорных продуктов. К центру будут подключены как игровые аппараты, так и онлайн-платформы.
По словам Акопяна, эта реформа позволит полностью контролировать финансовые потоки в сфере организации игр и выигрыши игроков, которые с 2026 года будут считаться доходом и облагаться налогом. В КГД ожидают роста налоговых поступлений в бюджет.
Новая система также обеспечит контроль технического состояния игрового оборудования и программного обеспечения, предотвратит мошенничество и будет способствовать защите прав игроков, а также защите наиболее уязвимых групп населения от игромании.
Члены правительства выразили надежду, что выбор оператора завершится до конца 2025 года, и отрасль будет поставлена под полный контроль.