Կինոն արվեստի ամենապահանջված և գեղեցիկ տեսակներից է։ Այն յուրաքանչյուրիս հնարավորություն է տալիս զգալ բազմազան հույզեր, ուսումնասիրել և հասկանալ շրջապատող իրականությունը, ինչպես նաև ընդլայնել մտահորիզոնը և խոսել համամարդկային լեզվով։ Այդ պատճառով Viva-ն իր հիմնադրման օրվանից կանգնած է տարբեր կինոնախաձեռնությունների և կինոհարթակների կողքին:
Ընկերությունը 2025-ին աջակցել է երկու կարևոր կինոնախագծի՝ հայկական ամենահեղինակավոր կինոփառատոնին՝ «Ոսկե ծիրան»-ին, ինչպես նաև Kinodaran-ի մասնակցությանը Կաննի միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկային։
/p>
«Այս նախագծերից յուրաքանչյուրն կարևոր նշանակություն ունի և յուրովի է նպաստում հայկական կինոարդյունաբերության զարգացմանը: Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը դարձել է մեր երկրում ստեղծագործական հանդիպումների, գաղափարների փոխանակման և նոր ֆիլմերի ներկայացման կարևոր հարթակ, որը Հայաստանը դարձնում է միջազգային համագործակցության և մշակութային փոխանակման կարևոր վայր։
Ինչ վերաբերում է Kinodaran-ին, Viva-ի աջակցությունն այս նախագծին նախ և առաջ պայմանավորված է հայկական կինոբովանդակության տարածման, Հայաստանի և արտերկրի շուկաներում հայկական բովանդակության առաջխաղացման անհրաժեշտության գիտակցումով։ Ապահովելով նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ ռեսուրսները՝ Viva-ի նպատակն է նպաստել հայկական կինոարտադրանքի մոնետիզացմանը նաև երկրի սահմաններից դուրս։ Հուսով ենք՝ Կաննի կինոփառատոնին Kinodaran-ի մասնակցությունը կբարձրացնի հայկական կինոյի նկատմամբ հետաքրքրությունը և կօգնի իր արժանի տեղը գտնել կինոյի համաշխարհային քարտեզի վրա։ Մեր ընկերությունը հպարտ է մաս կազմել այս նախաձեռնություններին», – ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Viva-ն «Ոսկե ծիրանի» գլխավոր գործընկերությունը ստանձնում է արդեն 14-րդ անգամ, իսկ Kinodaran-ը Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկային մասնակցում էր առաջին անգամ։
Կաննի կինոփառատոնի կինոշուկային ընկերության ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել միջազգային ավելի քան 70 ընկերությունների ու ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, որտեղ քննարկվել են «Kinodaran»-ի սեփական արտադրության ֆիլմերն ու սերիալներն արտահանելու հնարավորությունները։
Kinodaran-ի հարուստ բովանդակությունն առանց բաժանորդագրության հասանելի է բացառապես Viva-ի բաժանորդներին։ «START+» կանխավճարային, «UNLIM», «X», «Y» կանխավճարային և հետվճարային սակագնային պլանների բաժանորդները Kinodaran-ից կարող են օգտվել առանց բաժանորդագրության վճարի և առանց ինտերնետ փաթեթի մեգաբայթները սպառելու:

18 Август 2025 - 08:33 AMT
Кино — одно из самых востребованных и прекрасных видов искусства, дающее каждому из нас возможность испытывать эмоции, исследовать и пытаться понять окружающую нас действительность, расширять свой кругозор и общаться на межкультурном уровне на универсальном языке. Именно поэтому Viva с момента своего основания поддерживает различные киноинициативы и киноплатформы. В этом году компания поддержала два важных кинопроекта – престижнейший ереванский кинофестиваль «Золотой абрикос», а также платформу «Kinodaran» для участия ее представителей в кинорынке Каннского международного кинофестиваля.
«Каждый из этих проектов имеет особое значение и вносит свой вклад в развитие армянской киноиндустрии. Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” стал важной площадкой для творческих встреч, обмена идеями и презентации новых фильмов в нашей стране, что делает Армению важным местом для международного сотрудничества и культурного обмена. Что касается платформы “Kinodaran”, то поддержка этого проекта компанией Viva обусловлена, прежде всего, осознанием необходимости распространения армянского киноконтента и его продвижения на рынках Армении и за рубежом. Предоставляя необходимые ресурсы для реализации проекта, Viva стремится содействовать монетизации армянского кинопроизводства, в том числе за пределами страны. Мы надеемся, что участие “Kinodaran”-а в Каннском кинофестивале повысит интерес к армянскому кино и поможет ему обрести достойное место на карте мирового кинематографа. Наша компания гордится участием в этих инициативах», — отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Viva в 14-й раз становится генеральным партнером «Золотого абрикоса»; «Kinodaran» же участвует на кинорынке Каннского кинофестиваля впервые.
Представители «Kinodaran» встретились с более чем 70 международными компаниями из индустрии кино, чтобы обсудить возможности экспорта фильмов и сериалов собственного производства.
Напомним, что богатый контент «Kinodaran»-а без абонентской платы доступен эксклюзивно для абонентов Viva. Также, абоненты предоплатного тарифного плана «START+», предоплатных и постоплатных тарифных планов «UNLIM», «X», «Y» могут пользоваться «Kinodaran»-ом без дополнительной платы за интернет-трафик и без использования мегабайтов включенного в тарифный план интернет-пакета.