18 Օգոստոս 2025 - 10:43 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն կարգադրել է քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումներին մինչև տարեվերջ անցկացնել աղբի վերամշակման գործարանի կառուցման երկփուլ մրցույթ և հայտարարել հաղթող կազմակերպության անունը։
Նա հստակեցրել է, որ հանձնարարականի կատարման դեպքում կսահմանվեն կադրային նոր որոշումներ։
«Սա Երևանի համար ամենակարևոր ու դժվար հարցերից է, հապաղել այլևս չենք կարող»,- գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ասել է Ավինյանը՝ Նուբարաշենի աղբավայրում հերթական անգամ բռնկված հրդեհի ու դրա մարման աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցից հետո։
Քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը նշել է, որ 9 օր տևած ինտենսիվ աշխատանքներից հետո օգոստոսի 17-ի դրությամբ Նուբարաշենի աղբավայրում հրդեհային վտանգը վերացվել է, հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
Նրա խոսքով՝ հրդեհի մասին ահազանգը ստացվել է օգոստոսի 8-ի կեսգիշերին, իսկ արդեն օգոստոսի 9-ի առավոտյան կրակը մարված է եղել, թեև աղբավայրը շարունակել է ծխալ լիարժեք ծավալով։ Արեյանը հավելել է, որ հետագա 9 օրերին իրականացվել են հրդեհի նոր բռնկման և տարածման կանխարգելման միջոցառումներ, որոնց ներգրավվել են ոչ միայն քաղաքապետարանի ամբողջ ռեսուրսը, այլև 12 վարչական շրջաններն ու մասնավոր կազմակերպություններ։ Աշխատանքները վերաբերել են աղբավայր տեղափոխված հողի միջոցով տարածքի ծածկմանը։
«Օրական 20-22 միավոր տեխնիկա հող է տեղափոխել։ Ընդհանուր առմամբ, 9 օրերի ընթացքում 2450 մեքենա հող է տեղափոխվել»,- ասել է Արեյանը։
Փրկարար ծառայության Երևանի քաղաքային վարչության պետի պաշտոնակատար Զավեն Մելքոնյանն տեղեկացրել է, որ հրդեհաշիջման նպատակով օգտագործվել է 22 035 տոննա ջուր, իսկ գործընթացին մասնակցել է 430 փրկարար։

Мэр Еревана Тигран Авинян поручил профильным подразделениям мэрии до конца текущего года завершить двухэтапный конкурс по строительству завода по переработке отходов и объявить победителя.
Он уточнил, что в случае невыполнения поручения будут приняты новые кадровые решения.
«Это один из самых важных и сложных вопросов для Еревана, и откладывать его дальше невозможно», — заявил Авинян на рабочем совещании после доклада о пожаре на свалке Нубарашен и мерах по его тушению.
Советник мэра Камо Ареян сообщил, что после девятидневных интенсивных работ к 17 августа пожарная опасность на свалке Нубарашен была полностью устранена, передает «Sputnik Армения».
По его словам, сигнал о возгорании поступил в полночь 8 августа, а уже утром 9 августа пожар был потушен, хотя свалка продолжала сильно дымить. В течение последующих девяти дней проводились работы по предотвращению повторных возгораний и распространения огня. В них были задействованы не только все ресурсы мэрии, но и 12 административных районов, а также частные компании. Основные меры касались покрытия территории привезенной почвой.
«Ежедневно 20–22 единицы техники перевозили землю. В общей сложности за 9 дней доставлено 2450 машин грунта», — отметил Ареян.
И.о. начальника городского управления Спасательной службы Еревана Завен Мелконян сообщил, что для тушения пожара было использовано 22 035 тонн воды, а в процессе участвовали 430 спасателей.