19 Օգոստոս 2025 - 08:41 AMT
Դատարանը միջադեպից երեք տարի անց մեղավոր է ճանաչել վարչապետի շարասյան նախկին վարորդ Արամ Նավասարդյանին 29-ամյա հղի Սոնա Մնացականյանի մահվան գործով՝ դատապարտելով նրան 1,5 տարվա ազատազրկման։
Այս որոշմամբ Նավասարդյանը զրկվել է նաև նույն ժամանակով՝ 1,5 տարով, տրանսպորտային միջոց վարելու իրավունքից։ Սոնա Մնացականյանի ընտանիքը, սակայն, այս ընթացքում պահանջել է 4 տարվա ազատազրկում, իսկ գործը քննող դատախազը՝ 2,5 տարվա պատիժ, հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
Հանրային մեղադրող Արմեն Բեգլարյանը դատարանում նշել է, որ ոստիկանության մայոր Նավասարդյանի գործողությունները որակավորվում են որպես միջին ծանրության հանցագործություն, որի համար օրենքով նախատեսվում է մինչև հինգ տարվա ազատազրկում։ Տարբեր վարկածների շուրջ քննությունը շարունակվել է ավելի քան երեք տարի։
Մահվան ելքով դեպքը տեղի է ունեցել 2022 թվականի ապրիլի 26-ին, երբ Պարոնյան-Լեո փողոցների խաչմերուկը հերթական անգամ փակվել է՝ վարչապետի շարասյանը ճանապարհ տալու համար։ Երբ Մնացականյանը փորձել է անցնել հետիոտնային անցմամբ, շարասյան մեքենաներից մեկը՝ գերազանցելով թույլատրելի արագությունը, հարվածել է նրան։ Այդ մեքենան վարել է ոստիկանության մայոր Արամ Նավասարդյանը։ Դեպքից հետո ոչ նա, ոչ շարասյան այլ մեքենաների վարորդները, այդ թվում՝ վարչապետի մեքենան վարող անձը, չեն կանգնել և շարունակել են ընթացքը։
Նավասարդյանի պաշտպանը մեղադրել է դատարանին կողմնակալ վերաբերմունքի մեջ։ Պաշտպանական կողմը դատավարությունն անարդար է գնահատել՝ ընդգծելով, որ գործով նոր փորձաքննություններ չեն անցկացվել։
Սոնա Մնացականյանի հայրը՝ Մնացական Մնացականյանը, միջնորդություն է ներկայացրել՝ պահանջելով լուծել փոխհատուցման հարցը։ Նա պահանջել է 10 միլիոն դրամ՝ դստեր հուղարկավորության և գերեզմանի կառուցման ծախսերը հոգալու համար։ Դատարանը որոշել է Արամ Նավասարդյանից բռնագանձել 4 միլիոն դրամ՝ որպես պատճառված վնասի փոխհատուցում։
Մնացական Մնացականյանը դատարանից հեռացել է խոր հիասթափությամբ՝ նշելով, որ արդարադատություն Հայաստանում գոյություն չունի:
«Իմ հույսերն ավելի շատ էին, որ իրոք արդարադատություն կլինի, բայց հիմա համոզված եմ՝ չկա այդ արդարադատությունը»,- վճռի հրապարակումից հետո ասել է Մնացականյանը, հայտնում է «Առավոտը»:
Նա ընդգծել է, որ միանգամայն համաձայն չէ դատարանի որոշման հետ, և վստահություն է հայտնել, թե բարձր ատյաններում բողոքարկման արդյունքում նույնիսկ սահմանված ազատազրկումը կարող է չեղարկվել։ Նա նշել է, որ դիմելու է վերադաս ատյաններին՝ բողոքարկելով դատավճիռը:

19 Август 2025 - 09:51 AMT
Спустя три года после трагедии суд признал бывшего водителя кортежа премьер-министра, майора полиции Арама Навасардяна, виновным в гибели 29-летней беременной Соны Мнацаканян и приговорил его к 1,5 годам лишения свободы. Ему также запрещено управлять транспортом на тот же срок.
Инцидент произошёл 26 апреля 2022 года на перекрестке улиц Паронян и Лео, который в очередной раз был перекрыт для проезда кортежа премьера. Когда Мнацаканян пыталась пересечь дорогу по пешеходному переходу, одна из машин кортежа, превысив разрешённую скорость, сбила её. За рулём находился полицейский майор Арам Навасардян. После наезда ни он, ни другие водители из кортежа, включая водителя машины премьера, не остановились и продолжили движение.
Прокурор по делу Армен Бегларян заявил в суде, что действия Навасардяна квалифицируются как преступление средней тяжести, за которое законом предусмотрено до пяти лет лишения свободы. Расследование велось более трёх лет, изучались различные версии случившегося.
Семья Соны Мнацаканян требовала четырёхлетнего срока, прокурор просил 2,5 года заключения, сообщает Sputnik Armenia.
Суд также постановил взыскать с Навасардяна 4 миллиона драмов в качестве компенсации за причинённый вред. Отец погибшей, Мнацакан Мнацаканян, ранее потребовал 10 миллионов драмов на покрытие расходов по похоронам и строительству могилы.
Защита обвиняемого обвинила суд в предвзятости и назвала процесс несправедливым, подчеркнув, что новые экспертизы по делу не проводились, передаёт «Аравот».
Мнацакан Мнацаканян покинул зал суда глубоко разочарованным, отметив: «Я надеялся, что будет справедливость, но теперь уверен — её в Армении не существует».
Он подчеркнул, что категорически не согласен с решением суда и выразил уверенность, что при обжаловании даже назначенный срок может быть отменён. Отец погибшей заявил, что обратится в вышестоящие инстанции с апелляцией.