Քաղաքագետ և ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանին, չնայած շարունակական վատ ինքնազգացողությանը, չեն տեղափոխել հիվանդանոց, ըստ նրա որդու՝ բԵրևանի ավագանու անդամ Սամվել Հակոբյանի, հորն առաջարկել են քնաբեր օգտագործել, հայտնում է «Փաստինֆո»-ն։
Ըստ վերջինիս՝ Հակոբյանի վիճակը վատացել է օգոստոսի 16-ի գիշերը։ Նրան «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել են բժշկական կենտրոն, որտեղ բժիշկները արձանագրել են առողջական խնդիրներ և անհրաժեշտություն՝ հետագա հետազոտությունների, սակայն որևէ գործողություն չեն իրականացրել՝ հանգստյան օրվա պատճառաբանությամբ։ Դրանից հետո նրան վերադարձրել են հիմնարկ, որտեղ նրա վիճակը կրկին վատացել է։
Սամվել Հակոբյանի խոսքով՝ թեև բժիշկների կողմից նշվել է հոսպիտալացման անհրաժեշտությունը, ՔԿՀ-ն հրաժարվել է կազմակերպել տեղափոխությունը։
«Շաբաթ օրը՝ երեկոյան շտապօգնությամբ տեղափոխել են Էրեբունի ԲԿ, որտեղ ասել են, որ ստրեսային խնդիր է՝ ճնշում, անքնություն, պետք է տեղափոխվի Սթրես կենտրոն՝ հետազոտության, կիրակի օրը պետք է մնար Էրեբունի ԲԿ-ում՝ բժիշկների հսկողության ներքո, սակայն ՔԿՀ-ից մերժել են՝ նշելով, որ պետք է տեղափոխեն ՔԿՀ, իսկ երկուշաբթի առավոտյան տեղափոխեն սթրես կենտրոն, ինչը չի իրականացվել։ Հայրս իրեն լավ չի զգում, ասել են՝ առողջական խնդիր չկա, ուղղակի անքնության խնդիր է, քնաբեր խմեք՝ քնեք»,- ասել է Հակոբյանը՝ հավելելով, որ հայրը խնդիրներ ունի սրտի հետ, ազատության մեջ գտնվելու ընթացքում էլ ժամանակ առ ժամանակ ինքնազգացողությունը վատանում էր, բայց ճնշման խնդիր չի ունեցել նախկինում։
Հակոբյանը նշել է, որ փաստացի առկա առողջական խնդիրները չեն արժանանում պատշաճ ուշադրության։
Ռուբեն Հակոբյանն կալանավորվել է հուլիսի 19-ից՝ հարցազրույցում հնչեցրած մտքերի հիման վրա։ Նրա արտահայտությունները դիտարկվել են որպես իշխանության զավթման կոչեր։ Հակոբյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՔՕ 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նրա գործն արդեն ուղարկվել է դատարան և մակագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Արղամանյանին։

19 Август 2025 - 11:35 AMT
Политолог и бывший депутат парламента Рубен Акопян, несмотря на ухудшающееся самочувствие, не был госпитализирован. По словам его сына, члена ереванского городского совета Самвела Акопяна, отцу посоветовали принять снотворное, передает «Пастинфо».
По словам Самвела Акопяна, состояние его отца ухудшилось в ночь на 16 августа. Его доставили машиной скорой помощи из исправительного учреждения «Нубарашен» в медицинский центр, где врачи зафиксировали проблемы со здоровьем и необходимость дополнительных обследований. Однако никаких действий предпринято не было — сославшись на выходные дни. После этого его вернули в изолятор, где состояние снова ухудшилось.
Хотя врачи указали на необходимость госпитализации, администрация учреждения отказалась организовать перевод.
«В субботу вечером его доставили в медицинский центр «Эребуни», где заявили, что у него стресс, давление, бессонница, и порекомендовали направить его в стресс-центр на обследование. Он должен был остаться под наблюдением врачей до воскресенья, но администрация учреждения отказалась, заявив, что он должен вернуться в изолятор и будет переведен в стресс-центр утром в понедельник, чего не произошло. Отец плохо себя чувствует, но ему сказали, что проблем со здоровьем нет — просто бессонница, примите снотворное и спите», — рассказал Акопян.
Он добавил, что у отца есть проблемы с сердцем, которые обострялись и на свободе, однако ранее он не страдал от давления.
Акопян подчеркнул, что фактические проблемы со здоровьем остаются без внимания.
Рубен Акопян находится под стражей с 19 июля за высказывания, сделанные в интервью. Его слова были расценены как призыв к захвату власти. Против него возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 УК. Дело уже направлено в суд и передано судье Давиду Аргаманяну Ереванского суда общей юрисдикции.