«Թրամփի ուղի» նախագծի շրջանակում ստեղծվելիք հայ-ամերիկյան ընկերությունը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, իրականացնելու է ոչ թե վերահսկողություն, այլ բիզնեսի կառավարման գործառույթ։
«Հայաստան-Միացյալ Նահանգներ ընկերությունը ոչ թե վերահսկելու է այդ ճանապարհը, այլ կառավարելու է այդ ճանապարհը, այսինքն՝ բիզնես կառավարում է իրականացնելու», – նշել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետը նշել է նաև փոխադարձության սկզբունքի կարևորությունը. «Մենք երբեք չենք ասել, որ պատրաստվում ենք խոչընդոտ հարուցել Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև հաղորդակցության համար: Վաշինգտոնի հռչակագրում նշված սկզբունքների շրջանակում ընդգծված է Ադրբեջանի՝ կապ ունենալու առավելությունը, և ընդգծված է Հայաստանի Հանրապետության համար՝ ներքին և միջազգային, այսինքն՝ դեպի երրորդ երկիր՝ փոխադարձ առավելություններով»:
ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը հայտնել էր՝ ծրագրվում է, որ «Թրամփի ուղի» նախագծի շրջանակում Հայաստանում ստեղծվելիք ընկերությունը կգրանցվի՝ բաժնետոմսերի բաշխմամբ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև։
Ավելի վաղ Վաշինգտոնում ՀՀ, Աադրբեջանի և ԱՄՆ ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանը, Իլհամ Ալիևն ու Դոնալդ Թրամփը պաշտոնապես համաձայնության էին եկել «Թրամփի երթուղին» գործարկելու շուրջ։

21 Август 2025 - 10:58 AMT
В рамках проекта «Путь Трампа» создаваемая армяно-американская компания будет выполнять функции именно бизнес-управления, а не контроля, заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Армяно-американская компания не будет контролировать эту дорогу, а будет управлять ею, то есть осуществлять бизнес-менеджмент», — отметил он, передает «Арменпресс».
Премьер-министр также подчеркнул важность принципа взаимности: «Мы никогда не заявляли, что намерены препятствовать сообщению между основной частью Азербайджана и Нахичеванской автономной республикой. В рамках принципов, зафиксированных в Вашингтонской декларации, подчеркивается право Азербайджана на сообщение и одновременно фиксируются встречные преимущества для Республики Армения — как внутренние, так и международные, то есть выход в третьи страны».
Заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян ранее сообщил, что компания, которая будет создана в Армении в рамках проекта «Путь Трампа», пройдет регистрацию с распределением акций между Арменией и США.
Ранее в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп официально договорились о запуске проекта «Путь Трампа».