Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ կառավարության կողմից շարունակաբար ձեռնարկվել են քայլեր՝ ուղղված գերիների ու անհետ կորածների խնդիրների լուծմանը, որոնց շրջանակում կատարվել են ծավալուն աշխատանքներ, մի շարք գերիներ վերադարձվել են հայրենիք, իսկ անհետ կորածների մասով որոշակի հստակեցում է ապահովվել։ Նա այս մասին խոսել է՝ ի պատասխան լրագրողների բարձրաձայնած՝ արցախցիների մտահոգությանը՝ կապված ԱԱԾ նախկին պետ Արմեն Աբազյանի պաշտոնաթողությունից հետո ստեղծված անորոշության հետ։
«Խաղաղության համաձայնագրում, որը համաձայնեցվել և նախաստորագրվել է արդեն, հատուկ կետ կա հենց այդ մասին։ Այսինքն դա այնքան կարևոր հարց է, որ համաձայնագրի կետերից մեկը հենց դրա մասին է»,- ասել է Պապոյանը, մեջբերում է AuroraNews-ը։
Հարցին՝ ինչու Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների խնդիրը չի ներառվել խաղաղության պայմանագրում, նախարարն արձագանքել է․ «Բոլոր հարցերը հասցեագրված են, լուծման ընթացքի մեջ ենք։ Ինչպես նախկինում տարբեր առիթներով մենք վերադարձրել ենք մեր գերիներին, վստահեցնում եմ, որ աշխատանքները տարվում են, և մենք հաջողության կհասնենք նաև մնացած մասերով»,-նշել է նա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ուղերձում ևս անդրադարձել էր գերիների խնդրին՝ նշելով, որ խաղաղության պայմանագրում նրանց վերաբերյալ դրույթ չի ներառվել, քանի որ Երևանը ցանկացել է այդ խնդիրը չկապել փաստաթղթի ստորագրման հետ: Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդ ուղղությամբ այժմ ակտիվ դիվանագիտական աշխատանքներ են ընթանում:

21 Август 2025 - 11:00 AMT
Министр экономики Геворг Папоян заверил, что правительство последовательно предпринимает шаги, направленные на решение вопросов пленных и пропавших без вести. По его словам, проведена масштабная работа, в результате которой ряд пленных был возвращен на родину, а по некоторым случаям пропавших достигнута ясность. Об этом он сказал, отвечая на вопросы журналистов, касающиеся обеспокоенности жителей Арцаха после отставки бывшего главы НСС Армена Абазяна.
«В мирном соглашении, которое уже согласовано и предварительно подписано, есть специальный пункт именно об этом вопросе. Это говорит о том, что вопрос настолько важен, что одно из положений посвящено именно ему», — отметил Папоян, его цитирует AuroraNews.
На вопрос, почему проблема армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку, не включена в мирный договор, министр ответил: «Все вопросы обозначены и находятся в процессе решения. Как и раньше, когда мы смогли вернуть наших пленных, я уверяю, что работа продолжается, и мы добьемся успеха и по оставшимся случаям».
Ранее премьер-министр Никол Пашинян также затронул эту тему в своем обращении, пояснив, что в мирный договор не был включен пункт о пленных, так как Ереван не хотел связывать этот вопрос с подписанием документа. Он подчеркнул, что в этом направлении ведется активная дипломатическая работа.