Ընդդիմադիր պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ուշադրություն է հրավիրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների ու դրանց ենթատեքստի վտանգավորության վրա՝ ընդգծելով դրանց անհամատեղելիությունը խաղաղության գործընթացի հետ։
«Մինչև հայաստանյան կառավարիչները «աչքալուսանք» են տալիս, որ խաղաղությունն արդեն հաստատվել է, Ալիևը օկուպացված Քարվաճառից պատասխանում է, որ աշխարհում տիրող անկանխատեսելի իրավիճակներն Ադրբեջանին ստիպում են պատրաստ լինել պատերազմի:
Ավելին, Ալիևը նշել է, որ իրենք շարունակելու են ռազմական մեծաքանակ գնումներն ու առկա սպառազինության արդիականացումը, հատուկ նշանակության զորքերի ընդլայնումը և այլն:
Սա այն դեպքում, որ Փաշինյանը` խոսելով պատերազմի ավարտված լինելու մասին, նույն օրը ակնարկում էր, որ ռազմական բյուջեի ավելացման կարիք չկա:
Սակայն ամենախնդրահարույցն ու անթույլատրելին այն է, որ Փաշինյանի հետ ջերմ լուսանկարվող ու «խաղաղության» շուրջ պայմանավորվող Ալիևը վիրավորել է նաև հայ ժողովրդին նշելով, որ ուզում է բաց խոսել` Հայաստանը հիվանդ հասարակությունը ունի:
Իշխանությանն ու անձամբ Փաշինյանին տարբեր առիթներով ծաղրելուց ու վիրավորելուց հետո Ադրբեջանի նախագահն անցել է հայ հասարակության պիտակավորմանը, ինչը հստակ ցուցիչ է ադրբեջանցիների իրական տրամադրությունների և ցանկությունների մասին»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ Ալիևը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը խաղաղության կողմնակից է, սակայն մշտապես պետք է զգոն լինի և պատրաստ՝ ռազմական սցենարների, քանի որ միջազգային զարգացումները կանխատեսելի չեն։
«Մենք չենք ուզում պատերազմ։ Խաղաղություն ենք ուզում, բայց ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի», — ասել է Ալիևը։

Оппозиционный депутат Тигран Абраамян обратил внимание на опасный подтекст в заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева, назвав их несовместимыми с процессом установления мира.
«Пока армянские власти уверяют, что мир уже установлен, Алиев с оккупированного Карвачара заявляет, что непредсказуемая мировая обстановка вынуждает Азербайджан быть готовым к войне», — отметил он.
Абраамян подчеркнул, что Алиев продолжает говорить о масштабных закупках вооружений, модернизации арсенала, расширении спецподразделений и других военных инициативах.
«Это происходит на фоне заявлений Пашиняна в тот же день о завершении войны и отсутствии необходимости увеличивать оборонный бюджет», — добавил он.
Однако самым возмутительным депутат считает то, что Алиев, несмотря на переговоры и теплые фотографии с Пашиняном, позволил себе оскорбить армянский народ.
«После многочисленных насмешек и оскорблений в адрес армянской власти Алиев перешел к ярлыкам в адрес всего армянского общества, назвав его «больным». Это ясный сигнал об истинных намерениях и настроениях азербайджанской стороны», — заявил Абраамян.
Ранее Алиев заявлял, что Азербайджан выступает за мир, но должен оставаться бдительным и готовым к военным сценариям, поскольку международная ситуация непредсказуема.