Արդեն 60 օր է, ինչ գործարար ու բարերար Սամվել Կարապետյանը գտնվում է կալանքի տակ՝ առանց օրինական հիմնավորումների, բացառապես Մայր Աթոռին աջակցելու իր դիրքորոշման պատճառով, հայտարարել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Եկեք չբացառենք, որ հնարավոր է նաև Վերաքննիչ դատարանի դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանը հենց այս պահին դիտարկվում է որպես Վերաքննիչ հակակոպռուցիոն դատարան տեղափոխման ենթակա հավանական դատավորի թեկնածու, քանի որ բողոքը պետք է քննության առնվի հենց Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից։
2025 թվականի օգոստոսի 18-ին ներկայացրել էինք հատուկ վերանայման բողոք Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքի երկարաձգման Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման դեմ: 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի դրությամբ դեռևս առկա չէ Վերաքննիչ ատյանի դատավորին մակագրման տվյալը: Հիշեցման կարգով՝ հունիսի 18-ի կալանքի որոշման դեմ ներկայացվել էր բողոք անմիջապես հաջորդ օրը: 2025 թվականի հունիսի 20-ին արդեն իսկ առկա էր մակագրման տվյալը հանրահայտ դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանին: Այսինքն 24 ժամվա ընթացքում տեղի էր ունեցել մակագրումը: Տվյալ դեպքում նույն մոտեցումը չի պահպանվել, չնայած Սամվել Կարապետյանը 60 օրից ավելի է ինչ ապօրինի կալանավորված է: Կալանքը 60 օրից ավելի է կիրառված է բացառապես հարցազրույցում Մայր Աթոռը պաշտպանելու համար: Ի դեպ սա հերթական տվյալն է այս գործով ապօրինությունների և քաղաքական հետապնդման փաստի»,- նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Կարապետյանը կալանավորվել է հունիսի 18-ին՝ երկամսյա ժամկետով։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել սահմանադրական կարգի բռնի տապալման և իշխանության զավթման հրապարակային կոչերի համար։ Նա չի ընդունել մեղադրանքը, իսկ նրա պաշտպանական թիմը պնդել է, որ գործը կառուցված է անհիմն հիմքերի վրա։

Предприниматель и благотворитель Самвел Карапетян уже более 60 дней находится под стражей без законных оснований — исключительно за публичную поддержку Церкви, утверждает его адвокат Арам Вардеванян.
«Не исключено, что судья Апелляционного суда Армен Даниелян в настоящее время рассматривается как кандидат на перевод в Апелляционный антикоррупционный суд, поскольку жалобу должен рассматривать именно он», — отметил Вардеваян.
18 августа 2025 года была подана специальная апелляция против решения Антикоррупционного суда о продлении, как он выразился, «очевидно незаконного» ареста Карапетяна. По состоянию на 22 августа дело ещё не было распределено ни одному судье.
Вардеванян напомнил, что при предыдущем обжаловании решения о заключении от 18 июня судья Армен Даниелян был назначен уже 20 июня — то есть в течение суток.
«На этот раз та же процедура не соблюдена, несмотря на то, что Самвел Карапетян уже более 60 дней находится под незаконным арестом. Причина ареста — лишь интервью, в котором он защищал Церковь. Это ещё одно свидетельство того, что дело политически мотивировано и сопровождается многочисленными нарушениями», — заявил Вардеванян в интервью Aysor.am .
Карапетян был арестован 18 июня сроком на два месяца. Ему предъявлено обвинение в публичных призывах к насильственному свержению конституционного строя и захвату власти. Он отвергает обвинения, а его защита считает дело необоснованным.