Կապանում դեսպանաժողովի ընթացքում քննարկում է անցկացվել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա ներկայացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների արդյունքները և դրանց հետևանքով ձեռք բերված համաձայնությունները։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ադրբեջան նախաստորագրված համաձայնագրին՝ Միրզոյանը կարևորել է հաստատված խաղաղության նշանակությունը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար, ներկայացրել է արտաքին քաղաքականության նոր տեսլականը, ձևավորված հնարավորությունները և դրանց իրագործման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերը։
Նա շեշտադրել է, որ տարածաշրջանում խաղաղության գործընթացի հետևողական իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիների համար անվտանգ, կայուն և բարեկեցիկ պայմանների ձևավորումը մնում են ՀՀ կառավարության և դիվանագիտական համակարգի առաջնահերթություններից։
Նախարարը նաև անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմամբ ստեղծվող հեռանկարներին, միջազգային կապուղիներին ՀՀ լիարժեք ներգրավման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին, ինչպես նաև Վաշինգտոնում ստորագրված եռակողմ հռչակագրի իրագործմանն ուղղված սպասվող քայլերին։
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արձանագրված ձեռքբերումներին՝ մտքերի փոխանակմամբ տարբեր ուղղություններով, ներառյալ՝ ռազմավարական գործընկերությունների խորացման նպատակով իրականացվող աշխատանքները։

Во время посольской конференции в Капане министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян представил итоги переговоров, прошедших 8 августа в Вашингтоне, и достигнутые по их результатам договоренности.
Касаясь предварительного соглашения между Арменией и Азербайджаном, Мирзоян подчеркнул важность установления устойчивого мира как для Армении, так и для всего региона. Он также представил обновленное видение внешней политики Армении, обозначил открывшиеся перспективы и шаги, намеченные для их реализации.
Министр особо отметил, что последовательное продвижение мирного процесса в регионе, а также обеспечение безопасных, стабильных и благополучных условий для граждан Армении остаются в числе приоритетов правительства и дипломатической службы страны.
Он также затронул перспективы, которые открываются в связи с разблокировкой региональных коммуникаций, усилия по полному вовлечению Армении в международные транспортные маршруты и предстоящие шаги по реализации подписанной в Вашингтоне трехсторонней декларации.
В рамках обсуждения также были затронуты достигнутые успехи и состоялся обмен мнениями по ряду направлений, включая работы по углублению стратегических партнерств.
8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. В присутствии глав государств и президента США министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов предварительно подписали соглашение «Об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».