27 Օգոստոս 2025 - 10:13 AMT
Բելառուսից արտահոսած նոր փաստաթղթերը բացահայտել են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը 44-օրյա պատերազմում կիրառել են այդ երկրից ստացած զինտեխնիկա՝ խոցելով հայկական 11 անօդաչու թռչող սարք:
Հայաստանի ու Բելառուսի հարաբերությունները, որոնք պաշտոնապես համարվում են դաշնակցային ՀԱՊԿ ձևաչափում, լարված են դարձել հենց այն պահից, երբ պարզվել է, որ Բելառուսը սպառազինություն է մատակարարել Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ Երևանի հակառակորդին:
Հայաստանի ղեկավարությունը տարիներ շարունակ հրապարակավ դժգոհություն է հայտնել Բելառուսի այս քայլերից՝ ընդգծելով, որ գործընկեր երկրից նման պահվածքն անընդունելի է։
Բելառուս-Ադրբեջան ռազմական գործակցությանը վերաբերող որոշ գաղտնի նամակների և փաստաթղթերի հիման վրա «Հետքը» նոր մանրամասներ է հայտնել: Դրանք ցույց են տվել, որ Բելառուսի «Տետրաէդր» ընկերությունը, ըստ արտահոսած ներքին նամակագրության ու հաշվետվությունների, ոչ միայն զենք է վաճառել Ադրբեջանին, այլև օժանդակել է այդ երկրի ՀՕՊ համակարգերի արդիականացմանը։
Հետաքննությունն իրականացրել են Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP), «Հետքը» և Բելառուսից վտարանդի լրագրողների կողմից հիմնադրված «Բյուրո Մեդիան»։
Ներկայացված նյութերից մեկում արձանագրված է, որ թարմացված ՀՕՊ համակարգերն ակտիվորեն օգտագործվել են 2020-ի պատերազմի ընթացքում, իսկ «Պեչորա-2ՏՄ» տեսակի զենիթահրթիռային համակարգերը, որոնք խորհրդային «Ս-125»-ի բելառուսական տարբերակն են, խոցել են հայկական 11 անօդաչու:
Զեկույցի համաձայն՝ խոցումներն արձանագրել են 3, 2, 28 և 11 գործարանային համարներով համալիրները՝ համապատասխանաբար ոչնչացնելով 3, 2, 3 և 3 ԱԹՍ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից փորձ է արվել ստանալ մեկնաբանություն՝ հաստատելու կամ հերքելու վերոնշյալ տվյալները, ինչպես նաև հստակեցնելու՝ արդյոք հայկական կողմը վերջին տարիների միջադեպերի ժամանակ ոչնչացրել է «Պեչորա-2ՏՄ» համակարգեր: Սակայն գերատեսչությունը, հղում անելով պետական գաղտնիքի պաշտպանությանը, հրաժարվել է տեղեկատվություն տրամադրել։
Միաժամանակ «Տետրաէդրի» զեկույցում նշվում է, որ պատերազմի ժամանակ այդ համակարգերից մեկը՝ 14 գործարանային համարով, թեթև վնաս է ստացել արկի պայթյունի հետևանքով։ X հարթակում հրապարակված տեսանյութում, որի մեկնաբանությունում նշված է, թե հայկական ԱԹՍ-ն հարվածել է համակարգի կառավարման կենտրոնին, ըստ տեսագրության՝ վերջինս ամբողջությամբ չի ոչնչացվել, այլ միայն վնասվել է։
Հարցում է ուղարկվել նաև ՀՀ քննչական կոմիտե, որը 2020-ի սեպտեմբերի 29-ից վարում է քրեական գործ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի առնչությամբ։ Կոմիտեն պատասխանել է, որ «Պեչորա-2ՏՄ»-ի վերաբերյալ տվյալներ քրեական վարույթով ձեռք չեն բերվել։
Ի տարբերություն հայկական ՊՆ-ի և ՔԿ-ի՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը լրագրողների հարցերին ընդհանրապես չի արձագանքել։
2020 թվականի սեպտեմբերին սկսված և 44 օր տևած պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանը գրավել է Լեռնային Ղարաբաղի մեծ հատվածը։ Մնացած տարածքներն էլ անցել են նրա վերահսկողության տակ 2023-ի սեպտեմբերին՝ նոր ռազմական գործողություններից հետո, ինչի հետևանքով շուրջ 115 հազար հայ բնակիչ լքել է Արցախը։ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն այդ գործողությունները բնորոշել է որպես «ազատագրական պատերազմ»:
Ի պատասխան՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ այլևս չի մեկնելու Բելառուս, քանի դեռ Լուկաշենկոն շարունակում է ղեկավարել այդ երկիրը։ Երկու պետությունների հարաբերությունները այս պահին շարունակում են մնալ լարված, սակայն օգոստոսին ԱՄՆ միջնորդությամբ Հայաստանը և Ադրբեջանը նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիր։
Բելառուսից արտահոսած փաստաթղթերը վկայում են, որ «Տետրաէդրը» 2006-2020 թվականներին Ադրբեջանի հետ կնքել է առնվազն 16 պայմանագիր՝ ներառյալ գույքի մատակարարման, տեխնիկական սպասարկման և վերանորոգման ծառայությունները։ Դրանցից երկու պայմանագիր՝ ստորագրված 2017-ի դեկտեմբերին, վերաբերում էին «Պեչորա-2ՏՄ»-ի տեխնիկական սպասարկմանը և գնահատվում են մոտ 13.3 միլիոն դոլար: Այդ գործարքներից առաջ՝ նույն տարվա հոկտեմբերին, Մինսկ էր այցելել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը։
Ստորագրված պայմանագրերից առնվազն 9-ը կնքվել են ոչ թե Ադրբեջանի ՊՆ-ի, այլ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված N.P.O. Navigation Systems ընկերության հետ։

В результате утечки документов из Беларуси следует, что Вооружённые силы Азербайджана во время 44-дневной войны в 2020 году использовали белорусские системы ПВО для уничтожения 11 армянских беспилотников, сообщает «Hetq».
Несмотря на то что Армения и Беларусь официально являются союзниками в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), их отношения стали напряжёнными после того, как выяснилось, что Беларусь поставляла вооружение Азербайджану — противнику Еревана в карабахском конфликте.
Армянские власти неоднократно публично выражали недовольство действиями Минска, подчёркивая, что подобное поведение неприемлемо со стороны союзника.
Согласно материалам, опубликованным «Hetq», на основе секретных писем и переписки, изученных Проектом по расследованию организованной преступности и коррупции (OCCRP), «Hetq» и белорусским медиа «Бюро Медиа», компания «Тетраэдр» из Беларуси не только продавала оружие Азербайджану, но и содействовала модернизации его систем ПВО.
В одном из документов говорится, что модернизированные системы «Печора-2ТМ» (белорусская версия советского комплекса С-125) активно использовались во время войны 2020 года. Четыре комплекса с заводскими номерами 3, 2, 28 и 11 уничтожили соответственно 3, 2, 3 и 3 армянских беспилотника.
Министерство обороны Армении отказалось подтвердить или опровергнуть данную информацию, сославшись на государственную тайну, и не уточнило, уничтожались ли армянской стороной такие системы в последние годы.
В докладе «Тетраэдра» также отмечается, что один из комплексов, с номером 14, получил незначительные повреждения в результате разрыва снаряда. В опубликованном на платформе X видео утверждается, что армянский дрон ударил по командному центру, однако, судя по кадрам, установка была лишь повреждена, а не полностью уничтожена.
Следственный комитет Армении, расследующий уголовное дело по агрессии Азербайджана против Арцаха с 29 сентября 2020 года, сообщил, что данные по «Печора-2ТМ» в рамках производства не получены.
В отличие от армянских структур, Министерство обороны Азербайджана вообще не ответило на запросы журналистов.
Война, начавшаяся в сентябре 2020 года и длившаяся 44 дня, привела к захвату Азербайджаном большей части Нагорного Карабаха. В сентябре 2023 года в результате новых боевых действий Азербайджан установил контроль над остальной территорией, что вынудило около 115 000 армянских жителей покинуть Арцах. Президент Беларуси Александр Лукашенко назвал эти действия «освободительной войной».
В ответ премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что не поедет в Беларусь до тех пор, пока страной руководит Лукашенко. Отношения между государствами остаются напряжёнными, хотя в августе при посредничестве США Армения и Азербайджан предварительно подписали мирное соглашение.
Из утекших документов также следует, что с 2006 по 2020 год «Тетраэдр» заключил с Азербайджаном не менее 16 контрактов, включая поставки оборудования, техническое обслуживание и ремонт. Два контракта, подписанные в декабре 2017 года и оценённые в $13,3 млн, касались обслуживания систем «Печора-2ТМ».
Перед заключением сделок, в октябре того же года, Минск посетил министр обороны Азербайджана Закир Гасанов.
Как минимум 9 контрактов были подписаны не с Минобороны Азербайджана, а с зарегистрированной на Британских Виргинских островах компанией N.P.O. Navigation Systems.