Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օգոստոսի 30-ից սեպտեմբերի 3-ը Չինաստան է մեկնում աշխատանքային այցով, նրան ուղեկցելու է իր տիկինը՝ Աննա Հակոբյանը։
Այցի շրջանակում վարչապետը մասնակցելու է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափով հանդիպմանը, ինչպես նաև այդ ձևաչափով նախատեսված տարբեր միջոցառումներին։
Այցի ընթացքում նախատեսված են մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ, որոնց թվում՝ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի և փոխնախագահ Հան Ճենի հետ բանակցությունները։
Այցի շրջանակում վարչապետը նաև երկկողմ հանդիպումներ կունենա օտարերկրյա պետությունների գործընկերների հետ։
Սեպտեմբերի 4-ից Փաշինյանը երկօրյա պաշտոնական աշխատանքային այցով կմեկնի Ճապոնիա։
Տոկիոյում նախատեսված է Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իշիբայի հետ հանդիպումը:
Սեպտեմբերի 5-ին վարչապետն Օսակայում կմասնակցի Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը, որն անցկացվելու է «Էքսպո 2025»-ի շրջանակում։

29 Август 2025 - 08:42 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян с 30 августа по 3 сентября отправится с рабочим визитом в Китай. Его будет сопровождать супруга — Анна Акопян.
В рамках визита глава правительства примет участие во встрече в формате ШОС+ на саммите Шанхайской организации сотрудничества, а также в ряде других мероприятий.
В ходе поездки запланированы встречи на высоком уровне, в том числе переговоры с председателем КНР Си Цзиньпином и вице-председателем Хан Чженем.
Также предусмотрены двусторонние встречи с представителями иностранных государств.
С 4 сентября Пашинян отправится с двухдневным официальным рабочим визитом в Японию.
В Токио запланирована встреча с премьер-министром Японии Сигэру Исибой.
5 сентября в Осаке премьер-министр примет участие в мероприятии, посвящённом Национальному дню Армении, которое пройдёт в рамках «Экспо 2025».