Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեի նոր հրապարակման համաձայն՝ 2025 թվականի հունվարից հունիս ամիսներին երկրում ծնվել է 14 հազար 609 երեխա, ինչը 1007-ով պակաս է, քան 2024-ի նույն ժամանակահատվածի ծնունդների թիվը։ Մահերի ընդհանուր թիվը կազմել է 13 հազար 12՝ նվազելով 58-ով՝ նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ։
Այս տվյալների հիման վրա բնակչության բնական հավելաճը կազմել է 1597 մարդ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նույն հաշվետու շրջանում արձանագրվել է մեռելածինների թվի նվազում․ մահացած ծնվածների թիվը կազմել է 197, մինչդեռ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը եղել է 229։
Ըստ վիճակագրության՝ Հայաստանում ամուսնությունների թիվը ևս նվազել է։ 2025-ի առաջին կիսամյակում գրանցվել է 6388 ամուսնություն, ինչը 15.3 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից։
Միևնույն ժամանակ, ամուսնալուծությունների քանակն աճել է՝ հասնելով 2352-ի։ 2024 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին գրանցվել էր 2220 ամուսնալուծություն։

Согласно новым данным Статистического комитета Армении, в период с января по июнь 2025 года в стране родилось 14 609 детей, что на 1007 меньше, чем за аналогичный период 2024 года. Количество смертей составило 13 012, что на 58 меньше по сравнению с прошлым годом.
На основании этих данных естественный прирост населения составил 1597 человек, сообщает «Арменпресс».
Отмечено также снижение числа мертворождённых: за полгода зарегистрировано 197 случаев против 229 в прошлом году.
Количество браков в Армении также снизилось. В первом полугодии 2025 года зарегистрировано 6 388 браков, что на 15,3% меньше показателя годичной давности.