1 Սեպտեմբեր 2025 - 09:15 AMT
Հայաստանը 2025 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին ստացել է 17 մլն 98.4 հազար դոլարի մարդասիրական օգնություն։ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տեղեկությունների համաձայն՝ այս ցուցանիշը 75 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Առավել մեծ ծավալով ստացվել են քիմիական արդյունաբերության արտադրանքներ՝ ընդհանուր 9 մլն 534.4 հազար դոլարի։ Հաջորդ խումբը կազմել են մեքենաներն ու մեխանիզմները՝ 1 մլն 867.6 հազար դոլարի, իսկ երրորդը՝ ցամաքային, օդային և ջրային տրանսպորտի միջոցները՝ 1 մլն 467.3 հազար դոլարի։
Մարդասիրական օգնության ծագման երկրներից առաջատար է Միացյալ Նահանգները։ ԱՄՆ-ից ստացվել է 4 մլն 564.4 հազար դոլարի օգնություն, որը կազմում է ընդհանուրի 26.7 տոկոսը։ Բացի այդ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված ծավալը ավելացել է 11.1 տոկոսով։
Օգնություն տրամադրած երկրորդ երկիրը եղել է Չինաստանը՝ 2 մլն 528.5 հազար դոլար, ինչը ընդհանուրի 14.8 տոկոսն է։ Նախորդ տարվա համեմատ Չինաստանից ստացվող օգնության ծավալը աճել է շուրջ 2.6 անգամ։
Երրորդ տեղում է Իտալիան՝ 1 մլն 815.5 հազար դոլարի մարդասիրական աջակցությամբ, որը կազմել է ընդհանուրի 10.6 տոկոսը։ Սա նախորդ տարվա ցուցանիշից բարձր է 25.5 տոկոսով։

Согласно данным Статистического комитета, в первом полугодии 2025 года Армения получила гуманитарную помощь на сумму $17,098 млн. Это на 75% меньше, чем за аналогичный период 2024 года, сообщает «Арменпресс».
Наибольшую долю составила продукция химической промышленности — $9,534 млн. Далее следуют машины и механизмы — $1,867 млн, а также транспортные средства (сухопутные, воздушные и водные) — $1,467 млн.
США стали крупнейшим донором, предоставив помощь на $4,564 млн, что составило 26,7% от общего объема. По сравнению с прошлым годом объем американской помощи вырос на 11,1%.
На втором месте оказался Китай с $2,528 млн (14,8%), что в 2,6 раза больше, чем годом ранее. Италия заняла третье место, предоставив $1,815 млн (10,6% от общего объема), что на 25,5% больше прошлогоднего показателя.