ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 1-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել և դրական եզրակացություն է ստացել «ՀՀ և Ասիական զարգացման բանկի միջև «Առողջապահության որակի բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով ԱԶԲ–ն Հայաստանին 45․3 մլն եվրո վարկ կտրամադրի առողջապահության բարելավման համար:
ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը նշել է, որ համաձայնագիրը արդյունքահենք վարկային ծրագիր է, որը նպատակ ունի բարձրացնել բժշկական օգնության և սպասարկման որակը։ Վարկային ծրագիրը համահունչ է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրին և առողջապահության համակարգի 2023-2026 թվականների ռազմավարությանը։
Վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի փետրվարի 28-ին։
Ծրագիրը ներառում է մի շարք ուղղություններ․
- առողջապահական հաստատությունների կառուցում և վերակառուցում,
- ծառայությունների որակի գնահատման ու հաշվետվողականության թվայնացում,
- բժշկական հաստատությունների լիցենզավորում,
- ոլորտի մարդկային կապիտալի զարգացում,
- հեռաբժշկության պիլոտային ծրագրի իրականացում,
- էլեկտրոնային առողջապահության գործիքների կիրառման ընդլայնում։
Նանուշյանը նշել է, որ ծրագրի մշակումը տևել է շուրջ երկու տարի, և արդեն իրականացվել են մի շարք նախապատրաստական քայլեր։ Ըստ նրա՝ նախատեսվում է կառուցել կամ վերակառուցել 24 բժշկական հաստատություն, որի համար կծախսվի 16․76 մլն եվրո։ Բացի այդ, կկազմակերպվի բժիշկների լիցենզավորման գործընթացը՝ ուղղված մարդկային կապիտալի զարգացմանը։
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն և ընդգրկվելու է ԱԺ ութերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի օրակարգում։

1 Сентябрь 2025 - 14:20 AMT
На заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 1 сентября в первом чтении обсужден и получил положительное заключение законопроект о ратификации кредитного соглашения между Республикой Армения и Азиатским банком развития (АБР) по «Программе повышения качества здравоохранения». В соответствии с ним, Армения получит от АБР кредит в размере 45,3 млн евро.
Первый заместитель министра здравоохранения Армении Лена Нанушян сообщила, что соглашение представляет собой программный кредит, нацеленный на повышение качества медицинской помощи и обслуживания. Программа соответствует стратегии правительства Армении на 2021–2026 годы и стратегическому плану здравоохранения на 2023–2026 годы.
Соглашение было подписано 28 февраля 2025 года.
Программа включает несколько направлений:
• строительство и реконструкция медицинских учреждений,
• цифровизация оценки качества услуг и отчетности,
• лицензирование медицинских учреждений,
• развитие человеческого капитала в системе,
• реализация пилотного проекта телемедицины,
• расширение применения электронных инструментов здравоохранения.
По словам Нанушян, разработка программы заняла около двух лет, и уже реализованы ряд подготовительных мероприятий. На строительство и реконструкцию 24 медицинских учреждений предусмотрено 16,76 млн евро. Кроме того, будет организован процесс лицензирования врачей в рамках развития человеческого капитала.
Проект получил положительное заключение и будет включен в повестку десятой сессии восьмого созыва Национального собрания.