ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ուղերձով՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրվան։
Նա նշել է, որ «ոչ մի օկուպանտ կամ բռնապետ, ոչ մի ժամանակավոր պարտություն չեն կարող սասանել մեր կամքը՝ Աստծո՝ մեզ պարգևած հողի վրա այլ ժողովուրդների նման ապրելու ազատ, անկախ, խաղաղ ու երջանիկ»:
«Մի քանի տասնամյակ՝ մինչև 2018-ի իշխանազավթումը, մենք բոլորս միասին Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում այս օրը նշել ենք մեծ շուքով, ուրախության և արժանապատվության զգացումներով: Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրը եղել է հայատյաց Ադրբեջանին անարդարացիորեն բռնակցված մեր Հայրենիքի մի մասի ազատագրման օր, որի համար իրենց կյանքն են տվել մեր հերոս եղբայրներն ու քույրերը, իրենց կյանքի լավագույն տարիներն են նվիրաբերել հազարավոր հայորդիներ:
Այսօր, սակայն, երբեմնի տոնական օրը մենք նշում ենք Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հետևանքով էթնիկ զտման ենթարկված, հայաթափված, օկուպացված Արցախի և բռնագաղթի ենթարկված արցախցիների խնդիրների նկատմամբ ՀՀ գործող վարչակազմի տոտալ անտարբերության պայմաններում: Բաքվի բանտերում ապօրինի, շինծու մեղադրանքներով դատավարության շրջանակներում անմարդկային զրկանքներ են կրում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ու պատանդառված, գերեվարված այլ հայորդիներ։
Ես հավատում եմ, որ ինչպես իմ սերնդին հաջողվեց բռնակցումից տասնամյակներ անց ազատագրել հայրենի հողը, վերականգնել արդարությունը, ազգային արժանապատվությունը և հայատյաց Ադրբեջանին պարտադրել խաղաղություն, այլ ոչ թե անարժանապատիվ պայմաններով խաղաղություն մուրալ, այնպես էլ այս ողբերգությունից դուրս կգանք հաղթանակով:
Ուրեմն թող մեր ցավը դառնա վճռականություն, թող մեր կորուստները դառնան պայքարի խթան, և թող Սեպտեմբերի 2-ը մնա ոչ թե անցյալի հիշատակ, այլ հաղթանակով պսակվելիք ապագայի աներեր համոզմունք։
Այո, Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչված չէր, սակայն Արցախի հարցը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես խնդիր՝ դրա արդար և կայուն կարգավորման համար նախկինում ստեղծված միջազգային մեխանիզմներով:
Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային ճնշում գործադրելու հնարավորությունները և հիմքերն այսօր էլ առկա են, սակայն Հայաստանի գործող վարչախումբը դիտավորյալ այդ գործիքակազմից չի օգտվում:
Մենք չենք կարող լռելյայն համաձայնել կապիտուլյանտ իշխանությունների պարտվողական, աղետաբեր, կորուստներով լի քաղաքականության հետ, որը խաբեությամբ մատուցվում է որպես խաղաղություն։ Մինչդեռ այն ոչ մի երաշխիքով ամրապնդված չէ, և թշնամին ամեն օր կապիտուլյանտ իշխանություններին իր պահանջներն է առաջադրում:
Սեփական աթոռը կորցնելու վախերից կառչած իշխանազավթի համար Արցախը ոչ թե Հայրենիք է, այլ ծանր բեռ, արցախցին ոչ թե հայրենակից է, այլ ժամանակավոր ապաստան խնդրող, պատմական արդարության վերականգնումը ոչ թե նպատակ է, այլ խանգարող հանգամանք:
Աներկբա է՝ ոչ մի օկուպանտ կամ բռնապետ, ոչ մի ժամանակավոր պարտություն չեն կարող սասանել մեր կամքը՝ Աստծո՝ մեզ պարգևած հողի վրա այլ ժողովուրդների նման ապրելու ազատ, անկախ, խաղաղ ու երջանիկ: Արցախը հայերի Հայրենիքի նվիրական մասն է, իսկ արցախահայության վերադարձը՝ նրա անբեկանելի և հիմնարար իրավունքը։
Փա՛ռք,hավերժ փա՛ռք Հայրենիքի ազատության համար նահատակվածներին:Ո՛ւժ և զորությո՛ւն մերօրյա արժանապատիվ հայորդիներին։ Աստված պահապա՛ն մեր Հայրենիքին»,-ասվում է ուղերձում։

2 Сентябрь 2025 - 11:25 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян выступил с обращением по случаю провозглашения независимости Республики Арцах.
Он отметил: «Ни один оккупант или диктатор, ни одно временное поражение не способны поколебать нашу волю жить на Богом данной земле свободно, независимо, мирно и счастливо, как и другие народы».
«Несколько десятилетий — до узурпации власти в 2018 году — мы вместе, в Армении, Арцахе и диаспоре, отмечали этот день с размахом, с чувством радости и достоинства. День провозглашения независимости Арцаха был днём освобождения части нашей Родины, несправедливо присоединённой к человеконенавистническому Азербайджану, за который наши героические братья и сёстры отдали жизни, а тысячи армян посвятили лучшие годы своей жизни.
Сегодня же этот когда-то праздничный день мы отмечаем в условиях этнической чистки, депопуляции и оккупации Арцаха в результате геноцидальной политики Азербайджана и на фоне полной равнодушия со стороны действующего руководства Армении к судьбе насильственно депортированных арцахцев. В бакинских тюрьмах под надуманными и ложными обвинениями в бесчеловечных условиях содержатся представители военно-политического руководства Арцаха и другие захваченные армяне.
Я верю, что как моему поколению удалось спустя десятилетия освободить родную землю, восстановить справедливость, национальное достоинство и заставить человеконенавистнический Азербайджан к миру, а не униженно просить его, так и из этой трагедии мы выйдем с победой.
Пусть же наша боль станет решимостью, наши утраты — стимулом к борьбе, а 2 сентября останется не воспоминанием о прошлом, а непоколебимой верой в победное будущее.
Да, Республика Арцах не была признана на международном уровне, однако сам вопрос Арцаха признан международным сообществом — с ранее созданными механизмами для его справедливого и устойчивого урегулирования.
Возможности и основания для давления на власти Азербайджана международным сообществом существуют и сегодня, но действующее руководство Армении сознательно не использует эти инструменты.
Мы не можем молча соглашаться с капитулянтской, пораженческой и катастрофической политикой власти, полной потерь, которую она обманчиво преподносит как мир. Этот так называемый мир не подкреплён никакими гарантиями, а враг ежедневно выдвигает капитулянтским властям новые требования.
Для узурпаторов, цепляющихся за кресло из страха потерять власть, Арцах — это не Родина, а обуза, арцахцы — не соотечественники, а временные просители убежища, восстановление исторической справедливости — не цель, а помеха.
Несомненно: ни один оккупант или диктатор, ни одно временное поражение не способны поколебать нашу волю жить на Богом данной земле свободно, независимо, мирно и счастливо. Арцах — священная часть армянской Родины, а возвращение арцахских армян — их неотъемлемое и основополагающее правo.
Слава, вечная слава павшим за свободу Родины. Силы и стойкости достойным армянским сынам и дочерям сегодняшнего дня. Да хранит Бог нашу Родину», — говорится в обращении.