Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Արցախի Հանրապետության անկախության օրվան նվիրված իր ուղերձում նշել է, որ Արցախի անկախության տարեդարձն առիթ է թոթափելու հարմարվողական ու պարտվողական տրամադրությունները։
Նա հորդորել է բազմապատկել ջանքերը՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ պաշտպանելու Արցախի մեր տեղահանված ժողովրդի իրավունքները, ոչնչացումից փրկելու հայկական հոգևոր-մշակութային բազմադարյա ժառանգությունը և հայրենիք վերադարձնելու գերեվարվածներին։
«Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է՝ Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրը, որը դիմավորում ենք մեր կրած կորուստներից ամոքման հույսով, Աստծո զորակցության հավատով։
Արցախի անկախության երեսուներորդ տարեդարձի նախասեմին՝ 2020-2023 թվականներին, ողբերգական իրադարձություններ ծավալվեցին։ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի և ցեղասպանական գործողությունների հետևանքով բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց հայոց Արցախ աշխարհը, հազարավոր հայորդիներ զոհվեցին, պղծվեցին ու ոչնչացվեցին բազմաթիվ սրբավայրեր, և մինչ այսօր Բաքվում շարունակում են պատանդ մնալ Արցախի պետական այրեր և զինվորականներ։
Այս նվիրական օրը մեր խոնարհումն ենք բերում Արցախի անկախության, արցախահայության ապահովության համար ամենաթանկագինը՝ իրենց կյանքն ընծայած մեր քաջորդիների հիշատակի առաջ։
Մեր աղոթքն ենք բարձրացնում առ Աստված՝ հայցելով շուտափույտ վերադարձ գերյալ և անհետ կորած մեր զավակներին, խաղաղություն մեր երկրին ու ժողովրդին։
Բարձր ենք գնահատում բոլոր երկրների և միջազգային կառույցների ջանքերը, որոնք շարունակվում են ուղղված մնալ Արցախի ողբերգական պատերազմի ծանր հետևանքների հաղթահարմանը, տարածաշրջանում սպառնալիքներ ու պարտադրանք բացառող կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատմանը։
Արցախի Հանրապետության անկախության տարեդարձը հիշարժան առիթ է՝ արտահայտելու խաղաղության գաղափարին մեր ժողովրդի նվիրվածությունը, թոթափելու նաև հարմարվողական ու պարտվողական տրամադրությունները՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու համար մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներն ու փորձությունները։
Հայրապետական մեր հորդորն է, որ բազմապատկենք մեր ջանքերը՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ պաշտպանելու Արցախի մեր տեղահանված ժողովրդի իրավունքները, ոչնչացումից փրկելու հայկական հոգևոր-մշակութային բազմադարյա ժառանգությունը և հայրենիք վերադարձնելու գերեվարված մեր զավակներին։
Համախմբվենք հանուն մեր պետականության զորացման ու ամրապնդման, մեր երկրի տարածքային ամբողջականության անխախտելիության պահպանման։ Անաղարտ պահենք հայկական մեր ինքնությունն ու ազգային արժեքները՝ հուսառատ մեր հայացքը միշտ ուղղելով դեպի մեր կյանքի շնորհաբեր ապագան։
Աղոթում ենք, որ Աստծո ողորմությամբ վերականգնվի արդարությունը, և մեր ազգի զավակներն ապրեն խաղաղության ու բարօրության մեջ: Թող Աստված պահապան լինի մեր երկրին ու ժողովրդին ի Հայաստան և ի Սփյուռս: Ամեն»,–ասվում է ուղերձում։

2 Сентябрь 2025 - 11:55 AMT
В послании, посвящённом годовщине провозглашения независимости Республики Арцах, Католикос всех армян Гарегин II отметил, что эта дата должна стать поводом отбросить примиренческие и капитулянтские настроения.
Он призвал удвоить усилия, с опорой на международное сообщество, для защиты прав арцахцев, подвергшихся депортации, спасения армянского духовного и культурного наследия от уничтожения и возвращения на Родину армянских пленных.
«Сегодня 2 сентября — день провозглашения независимости Республики Арцах, который мы встречаем с надеждой на исцеление от понесённых утрат и с верой в помощь Божию.
На пороге тридцатилетия независимости Арцаха, в 2020–2023 годах, произошли трагические события. В результате развязанной Азербайджаном войны и геноцидальных действий армянский Арцах был оккупирован и полностью лишён армянского населения. Погибли тысячи армян, множество святынь было осквернено и уничтожено, а государственные деятели и военнослужащие Арцаха до сих пор находятся в плену в Баку.
В этот священный день мы склоняем головы перед памятью героев, отдавших жизнь за независимость Арцаха и безопасность его народа.
Возносим молитвы к Богу за скорейшее возвращение наших пленных и пропавших без вести детей, за мир в нашей стране и среди нашего народа.
Мы высоко ценим усилия государств и международных структур, продолжающих работу по преодолению последствий трагической войны в Арцахе и по установлению устойчивого, долгосрочного мира в регионе, исключающего угрозы и давление.
Годовщина независимости Республики Арцах — это важный повод выразить верность нашей нации идее мира, отбросить примиренческие и капитулянтские настроения, чтобы достойно преодолеть вызовы и испытания, стоящие перед нашей страной.
Наш пастырский призыв — удвоить усилия по защите прав депортированных арцахцев, по спасению армянского духовно-культурного многовекового наследия от уничтожения и по возвращению пленных детей на Родину, при поддержке международного сообщества.
Объединимся ради укрепления и усиления нашей государственности, ради сохранения неприкосновенности территориальной целостности нашей страны. Сохраним нашу армянскую идентичность и национальные ценности, устремляя надежду к будущему, дарующему жизнь.
Молимся, чтобы по милости Божией восстановилась справедливость, и чтобы дети нашего народа жили в мире и благополучии. Да хранит Бог нашу Родину и наш народ — в Армении и в Диаспоре. Аминь», — говорится в послании.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение российских миротворцев о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась принудительная депортация — более 100 000 человек были вынуждены переселиться в Армению. По разным данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.