ԱԱԾ նախկին ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը «Արցախի կանչը» հուշահամալիրի բացման արարողության ընթացքում, Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հայտարարությունները կտրուկ հակասում են իրար։
«Ալիևը հայտարարում է, որ ռազմական ծախսերը կրկնակի ավելացնում է, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ մեզ բանակ պետք չէ»,- նշել է Վանեցյանը՝ ընդգծելով սպառնալիքների աճին ոչ համարժեք վերաբերմունքը կառավարության կողմից, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա շարունակել է թվարկել Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից հնչեցրած ու միմյանց հակասող հայտարարությունները։
«Ալիևը հայտարարում է, որ իրենք իրենց պայմաններն են թելադրել Հայաստանին «խաղաղության» պայմանագիրը ստորագրելու հարցում, Նիկոլ Փաշինյանը բացականչում է ինքնիշխանություն, իրավազորություն… Գիտե՞ք, մարդկանց ինչքան կարելի է խաբել։ Անհնար է մարդկանց խաբել, խաբել, անվերջ խաբել»,–ասել է նա։

2 Сентябрь 2025 - 15:14 AMT
Во время беседы с журналистами в Ераблуре на церемонии открытия мемориала «Зов Арцаха» бывший директор СНБ Армении и председатель партии «Родина» Артур Ванецян отметил, что заявления руководителей Армении и Азербайджана резко противоречат друг другу.
«Алиев заявляет, что военные расходы удваиваются, а Никол Пашинян утверждает, что армия нам не нужна», — сказал Ванецян, подчеркнув, что правительство неадекватно реагирует на растущие угрозы, передаёт Panorama.am .
Он также перечислил другие противоречивые заявления двух лидеров.
«Алиев говорит, что они навязали свои условия Армении при подписании так называемого мирного договора, а Никол Пашинян восклицает про суверенитет, юрисдикцию… Сколько можно обманывать людей? Невозможно бесконечно врать, врать и врать», — отметил он.
8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. В тот же день министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров двух стран и США парафировали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».