Սեպտեմբերի 2-ին, «Բլեդ ռազմավարական համաժողովի» շրջանակում, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարարության պետքարտուղար Մելիտա Գաբրիչի հետ։ Տեղեկությունը փոխանցում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Սլովենիայի միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության մակարդակը՝ կարևորելով երկկողմ շփումների շարունակականության ապահովումը և խորացումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև տնտեսական, ներդրումային, կրթական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։ Վահան Կոստանյանը շնորհակալություն է հայտնել Սլովենիայի կողմից Հայաստանում իրականացվող հումանիտար ծրագրերի համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, և այդ համատեքստում առանձնապես կարևոր է համարվել Սլովենիայի փորձի ուսումնասիրությունը՝ կապված Եվրամիության անդամակցության գործընթացի հետ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Վաշինգտոնում կայացած բանակցությունների ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև Հայաստանի մոտեցումը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերի շուրջ։

2 сентября в рамках Бледского стратегического форума заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян встретился с госсекретарём Министерства иностранных и европейских дел Словении Мелитой Габрич, сообщает МИД Армении.
Собеседники высоко оценили уровень политического диалога между Арменией и Словенией, подчеркнув необходимость обеспечения его последовательности и дальнейшего углубления.
В ходе встречи были рассмотрены возможности расширения сотрудничества в экономике, инвестициях, образовании, информационных технологиях, туризме и других сферах. Костанян выразил благодарность за гуманитарные программы, реализуемые Словенией в Армении.
Особое внимание в беседе уделялось отношениям Армения–ЕС, где особенно важным был признан анализ опыта Словении по процессу вступления в Евросоюз.
Замминистра также представил достигнутые в Вашингтоне договорённости между Арменией и Азербайджаном, а также подход Армении к предстоящим шагам на пути установления мира.