2 Սեպտեմբեր 2025 - 14:57 AMT
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազը պահանջեց հօգուտ պետության բռնագանձել մոտ 4 մլրդ դրամ։
«Սերժ Սարգսյանից հօգուտ պետության բռնագանձել 3 մլրդ 337 մլն 557 հազար դրամ։ Բացի այդ, Սարգսյանին ներկայացված մեղադրանքի 4-րդ դրվագով, որը վերաբերում է նաև մեղադրյալ Վալերի Գրիգորյանին, հօգուտ ՀՀ պետական բյուջեի համապարտության կարգով բռնագանձել 76 մլն 852 հազար ՀՀ դրամ։ Բացի այդ, Սերժ Սարգսյանի գործով 17-րդ դրվագով, որը նաև Ալեքսան Ալեքսանյանին ներկայացված մեղադրանքներից է, համապարտության կարգով բռնագանձել 526 մլն 520 հազար ՀՀ դրամ»,– ասել է դատախազը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մեղադրող կողմը նաև դատավորին միջնորդել է ձեռնարկել գույքային հայցն ապահովելու միջոցներ։
Պաշտպան Ամրամ Մակինյանն արձագանքել է մեղադրողի խոսքերին՝ ընդգծելով, որ վերջինս իր բառապաշարով խախտել է անմեղության կանխավարկածը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Հանրային մեղադրող Գորիկ Հովակիմյանի կողմից գույքային հայցը ներկայացնելիս, մեր շեշտադրումներով, ձևակերպումներ էին կատարվում հետևյալի մասին՝ հանցակիցներ, հանցակիցների կողմից նախապես մշակված հանցավոր սխեմա, հանցակիցների կողմից հանցավոր գործողությունների քողարկում, հանցակիցների կողմից ձեռք բերված նախապես պայմանավորվածություն և այլն։
Այս պահի դրությամբ անմեղության կանխավարկածը ուժի մեջ է, անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի համաձայն՝ հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։ Բայց իմ հարգելի գործընկերն անընդհատ ասում էր՝ հանցակիցներ, հանցավոր սխեմա և այլ…
Ինչ է ասում Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանն այս հարցի վերաբերյալ՝ անմեղության կանխավարկածի չպահպանումը կարող է խաթարել արդարության գործընթացը, նաև ձևավորել անձի մեղավորության մասին որպես հաստատված փաստի մասին հասարակական ընկալում կամ նպաստել դրան։ Սա հենց այդ դեպքն է։
Սա անմեղության կանխավարկածի կոպտագույն խախտում է, սա բացարձակ անթույլատրելի է»,–ասել է նա։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա հոկտեմբերի 22-ին` ժամը 16։00-ին։
Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել 18 դրվագ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, 2 դրվագ պաշտոնական դիրքն օգտագործելով յուրացված գույքի օրինականացման և 3 դրվագ փողերի լվացմանն օժանդակելու համար՝ կապված Իսակովի պողոտայի և «Եռաբլուրի» հարակից հողատարածքների օտարման գործարքների հետ։

2 Сентябрь 2025 - 15:10 AMT
Прокурор по делу третьего президента Армении Сержа Саргсяна потребовал конфисковать в пользу государства около 4 млрд драмов.
«С Сержа Саргсяна в пользу государства конфисковать 3 337 557 000 драмов. Кроме того, по четвертому эпизоду обвинения, который касается также подсудимого Валерия Григоряна, солидарно взыскать 76 852 000 драмов в пользу государственного бюджета Республики Армения. Также по 17-му эпизоду дела Саргсяна, который фигурирует и в числе предъявленных обвинений Александру Александаняну, солидарно взыскать 526 520 000 драмов», – заявил прокурор, сообщает «Sputnik Армения».
Сторона обвинения также ходатайствовала перед судьей о принятии мер по обеспечению имущественного иска.
Адвокат Амрам Макинян отреагировал на слова прокурора, подчеркнув, что его формулировки грубо нарушают презумпцию невиновности, сообщает «Panorama.am ».
«При представлении имущественного иска государственный обвинитель Горик Овакимян использовал такие выражения, как соучастники, заранее разработанная преступная схема, сокрытие преступных действий соучастников, предварительная договоренность соучастников и так далее.
На данном этапе презумпция невиновности остается в силе. Согласно этому принципу, обвиняемый считается невиновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда. Однако мой уважаемый коллега постоянно говорил о "соучастниках", "преступной схеме" и прочем.
Европейский суд по правам человека отмечает, что несоблюдение презумпции невиновности может подорвать справедливость процесса и сформировать в обществе восприятие вины как установленного факта либо способствовать этому. Здесь имеет место именно такой случай.
Это грубейшее нарушение презумпции невиновности, это абсолютно недопустимо», – заявил он.
Следующее судебное заседание состоится 22 октября в 16:00.
Серж Саргсян обвиняется по 18 эпизодам в особо крупном хищении имущества, 2 эпизодам легализации похищенных активов с использованием служебного положения и 3 эпизодам пособничества в отмывании денег, связанных с сделками по отчуждению земельных участков на проспекте Исакова и вблизи «Ераблура».