3 Սեպտեմբեր 2025 - 09:26 AMT
Հայտնի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի սեպտեմբերի 8-ին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Ըստ նրա՝ Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումն անվիճելի է։
«2025 թվականի հունիսի 17-ին գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից կատարվեց հետևյալ ֆեյսբուքյան գրառումը. «Հիմա ես քեզ իմ ձևով կմիջամտեմ»: Այս արտահայտությունն ակնհայտ էր, որ ուղղված էր կոնկրետ անձի և այդ արտահայտությունից ժամեր անց գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանն ակնհայտ ապօրինի կերպով կալանավորվեց և մինչ օրս կալանավորված է:
Մասնագիտական հանրույթից յուրաքանչյուրին կարելի է հարցնել՝ «Մենք մեր ձևով կմասնակցենք Եկեղեցու պաշտպանությանը» արտահայտությունը կարող է քրեական վարույթ նախաձեռնելու առիթ հանդիսանալ, կամ առավելևս անձի կալանքի պայմանը բավարարել, թե ոչ: Այս հարցերն ունեն միանշանակ պատասխաններ. 1) օրինական չէ քրեական վարույթը, 2) քրեական օրենսգրքի հատուկ մասի որևէ հոդվածի հետ չկա՝ որևէ առնչություն, 3) ակնհայտ անօրինական է կալանքը: Այս միանշանակ պատասխանների իրացման խոչընդոտը՝ հունիսի 17-ի հայտնի հայտարարությունն է: Հենց դրանում է Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման անվիճելիությունը, հենց դրանում է վրեժխնդրությունը և կալանքը որպես պատիժ իրացումը իրավապահների կողմից, չնայած ակնհայտ և տարբեր տեղական, միջազգային պարտավորություններին որոնք դա՝ ուղիղ արգելում են:
Շուրջ 80 օր շարունակվող կալանքի ակնհայտ ապօրինի և սնանկ լինելու վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունը պարզ չէ ինչու, բայց իրականացվում է գրավոր ընթացակարգով, իսկ դատական ակտի հրապարակման օրն է՝ սեպտեմբերի 8-ը»,–ասվում է գրառման մեջ։

Решение о мере пресечения в отношении известного бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна будет оглашено 8 сентября, сообщил на своей странице в Facebook его адвокат Арам Вардеванян.
По словам адвоката, дело против Карапетяна является явно политическим.
«17 июня 2025 года глава исполнительной власти опубликовал в Facebook следующее сообщение: “Теперь я вмешаюсь по-своему…” Было очевидно, что эта фраза адресована конкретному человеку, и уже через несколько часов бизнесмен и меценат Самвел Карапетян был явно незаконно арестован и с тех пор остается под стражей.
Любой специалист подтвердит: может ли фраза “Мы по-своему поддержим Церковь” стать основанием для возбуждения уголовного дела или, тем более, для ареста? Ответы однозначны:
- уголовное дело незаконно,
- нет ни одной статьи Особенной части УК, к которой это применимо,
- арест явно незаконен.
Единственное препятствие этим очевидным выводам — это скандальное заявление от 17 июня. Именно в нём выражено политическое преследование Самвела Карапетяна, именно в нём — месть и использование ареста как наказания со стороны правоохранителей, несмотря на очевидные и многократные международные и внутренние обязательства, прямо запрещающие подобное.
Обжалование этой явно незаконной и несостоятельной меры пресечения, продолжающейся уже около 80 дней, почему-то проводится в письменной форме. Решение суда ожидается 8 сентября», — написал Вардеванян.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и помещён в СИЗО «Армавир» по обвинению в «публичном призыве к узурпации полномочий правительства РА». За несколько часов до этого он выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви.
В ответ премьер-министр Пашинян написал: «Почему активизировались развратные “духовные лица” и их развратные “благотворители” ? Ничего, мы снова заставим замолчать. Причём навсегда». Позднее он добавил, что электросеть должна быть срочно национализирована.