3 Սեպտեմբեր 2025 - 11:10 AMT
«Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվում է պետական տուրքի վճարման ժամկետի հետաձգում նախատեսել։ Oրենքում համապատասխան լրացում և փոփոխություն նախատեսող նախագիծը հավանություն է ստացել Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում։
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Կարապետյանը նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությամբ նախատեսվում է պետական տուրքի վճարումը հետաձգել այն դեպքերում, երբ նախաքննական մարմինը, դատախազը կամ դատարանը հաստատել են, որ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ պաշտոնատար անձի որոշմամբ կամ անգործությամբ խախտվել է քաղաքացու իրավունք։
Նախագծով լրացուցիչ երաշխիք է նախատեսվում անձի արդար դատաքննության իրավունքի իրացման համար՝ հնարավորություն տալով հայց ներկայացնել՝ առանց հայց ներկայացնելու պահին վճարում կատարելու կաշկանդվածության:
Հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը հետաքրքրվել է՝ ինչո՞ւ հետաձգում, և ոչ ազատում տուրքից՝ վերոնշյալ դեպքերում։ Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ այդ հարցը քննարկվել է, սակայն նպատակահարմար է եղել պետական տուրքի հետաձգման հնարավորությունը:

3 Сентябрь 2025 - 12:04 AMT
В закон «О государственной пошлине» предлагается внести изменения, предусматривающие возможность отсрочки оплаты пошлины. Законопроект с соответствующими поправками получил одобрение постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
Как сообщила Анна Карапетян, заместитель министра юстиции, предлагается разрешить отсрочку оплаты в тех случаях, когда предварительное следствие, прокуратура или суд признают, что права гражданина были нарушены решением или бездействием органа государственной или местной власти либо должностного лица.
Законопроект предоставляет дополнительную гарантию права на справедливое судебное разбирательство, позволяя подать иск без необходимости сразу оплачивать пошлину, что может ограничивать доступ к правосудию.
Председатель комиссии Владимир Варданян поинтересовался, почему в подобных случаях предлагается именно отсрочка, а не полное освобождение от пошлины. Замминистра пояснила, что этот вопрос обсуждался, однако отсрочка была признана более целесообразной.