Ղազախստանի խորհրդարանի ստորին պալատը վավերացրել է «Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև քաղաքացիների տեղաշարժի և մնալու մասին» համաձայնագիրը, ըստ որի՝ երկու երկրների քաղաքացիները կկարողանան ազատ մուտք գործել միմյանց տարածք՝ առանց վիզայի։ Այս մասին հայտնել է Ղազախստանի Ներքին գործերի նախարար Երժան Սադենովին։
Նախարարի պարզաբանմամբ՝ Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիները այժմ կարող են մուտք գործել միմյանց երկիր՝ ներկայացնելով միայն անձը հաստատող փաստաթուղթ և մնալ մինչև 90 օր առանց ոստիկանության գրանցման, հայտնում է Panorama.am-ը։
Սահմանված 90 օրից ավելի մնալու դեպքում հնարավոր է ժամկետը երկարաձգել՝ համաձայն ազգային օրենսդրության։ Դրա համար բավարար է ստանալ ժամանակավոր բնակության թույլտվություն, որը տրամադրվում է մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում և անվճար հիմունքներով։
Այս կարգավորումը վերացնում է նախկին վիզային ռեժիմը, ինչի արդյունքում զգալիորեն կկրճատվեն քաղաքացիների ծախսերը՝ երկիր մուտք գործելիս։
Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայնագիրը վավերացրել է դեռևս 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին։
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ 2025 թվականի ընթացքում Ղազախստան մուտք է գործել մոտ 12 հազար Հայաստանի քաղաքացի։

Нижняя палата парламента Казахстана ратифицировала соглашение между правительствами Казахстана и Армении о порядке перемещения и пребывания граждан, которое позволяет въезд без визы. Об этом сообщил министр внутренних дел Казахстана Ержан Саденов, передаёт Panorama.am.
По его словам, граждане Армении и Казахстана смогут въезжать на территорию друг друга по удостоверению личности и находиться там до 90 дней без регистрации в полиции.
В случае пребывания свыше 90 дней срок может быть продлён согласно национальному законодательству. Для этого достаточно получить разрешение на временное проживание, которое выдаётся в течение одного рабочего дня и бесплатно.
Новая договорённость отменяет прежний визовый режим и существенно снижает расходы граждан при пересечении границы.