Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կայացած մամուլի ասուլիսում ներկայացվել է սեպտեմբերի 5-7-ն անցկացվելիք Գրքի երևանյան միջազգային 8-րդ փառատոնի ծրագիրը։ Փառատոնը կանցկացվի սեպտեմբերի 5-7-ը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, իսկ գրքի տոնավաճառը՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Հայաստանի պատմության թանգարանի կամարաշարում:
Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը նշել է, որ արդեն երրորդ տարին անընդմեջ քաղաքապետարանը հանդիսանում է փառատոնի գլխավոր հովանավորն ու այս տարի հատկացրել է 25 միլիոն դրամ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ փառատոնի աշխարհագրությունն ընդլայնվել է նաև մարզերում, իսկ միջազգային համագործակցությունը դարձել է ավելի ակտիվ։ Հովհաննիսյանը հավելել է, որ յուրաքանչյուր տարի քաղաքապետարանը մինչև 40 մլն դրամ ուղղում է գրադարանների գիրքֆոնդի համալրմանը, և արդեն ձեռք է բերվել մոտ 30 հազար գիրք։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը շեշտել է, որ փառատոնի շրջանակը մեծացվել է նաև Շիրակի և Սյունիքի մարզերում։ Նա նշել է, որ գիրքը գիտելիքի աղբյուր է բոլոր ոլորտների զարգացման համար և կարևորել է ընթերցանության խթանումը։
Փառատոնի համակազմակերպիչ, Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն Սյուզաննա Խոջամիրյանը հայտնել է, որ այս տարի Վիլյամ Սարոյանի անվանակարգի հաղթողը կստանա մեծ գրողի բնօրինակ գունանկարներից մեկը։ ԱՄՆ-ից բերված նրա 104 ստեղծագործությունները կցուցադրվեն փառատոնի ընթացքում։
Փառատոնի տնօրեն Անի Ղազարյանը հավելել է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն 50-ից ավելի հրատարակչություն և գրախանութ, իսկ երեք օր շարունակ Երևանը կդառնա գրքի մայրաքաղաք։ Նշվել է նաև Վիլյամ Սարոյանի անվան կարճ պատմվածքի մրցանակաբաշխության անցկացումը՝ 108 գրողի մասնակցությամբ, ինչպես նաև Միջազգային հրատարակիչների ֆելոուշիփ ծրագիրը, որի նպատակն է խթանել հայ գրականության ճանաչումը։
Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնը, որը մեկնարկել է 2017-ին և 2023-ից հովանավորվում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից, համարվում է Հայաստանի ամենամեծ գրահրատարակչական միջոցառումը։ Նախորդ տարվա փառատոնը ունեցել է 30,000-ից ավելի այցելու, այդ թվում՝ արտասահմանցի հյուրեր։

3 Сентябрь 2025 - 13:46 AMT
В Национальной галерее Армении состоялась пресс-конференция, на которой представили программу 8-го Ереванского международного книжного фестиваля, который пройдёт 5–7 сентября. Сам фестиваль пройдёт в стенах Национальной галереи, а книжная ярмарка — в аркаде между Галереей и Историческим музеем Армении.
Заместитель мэра Левон Ованнисян отметил, что уже третий год подряд мэрия является главным спонсором фестиваля и в этом году выделила 25 млн драмов, передаёт Armenpress. По его словам, ежегодно мэрия также направляет до 40 млн драмов на пополнение библиотечных фондов, приобретено около 30 тыс. книг.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Даниел Даниелян сообщил, что география фестиваля расширилась и охватывает Ширакскую и Сюникскую области. Он подчеркнул, что книга является источником знаний и играет ключевую роль в развитии всех сфер, а также отметил важность популяризации чтения.
Сорганизатор фестиваля, директор Музея литературы и искусства имени Егище Чаренца Сюзанна Ходжамирян рассказала, что в этом году победитель премии имени Уильяма Сарояна получит одну из оригинальных акварелей писателя. В рамках фестиваля будут выставлены 104 работы Сарояна, привезённые из США.
Директор фестиваля Ани Газярян добавила, что в мероприятии примут участие более 50 издательств и книжных магазинов, а Ереван на три дня превратится в «столицу книги». Программа также включает конкурс короткого рассказа имени Сарояна с участием 108 авторов и программу международного издательского феллоушипа, целью которой является продвижение армянской литературы за рубежом.
Ереванский международный книжный фестиваль проводится с 2017 года и с 2023-го спонсируется мэрией Еревана. Считается крупнейшим издательским событием в Армении. В прошлом году его посетили более 30 тыс. человек, в том числе зарубежные гости.