3 Սեպտեմբեր 2025 - 13:47 AMT
ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի փաստաբանական խումբը հայտարարել է, որ տասնհինգօրյա ժամկետում պատրաստվում է Վճռաբեկ դատարան բողոքարկել Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի որոշումը։ Վերջինս սեպտեմբերի 1-ին մերժել է Հարությունյանի կալանքի վերաբերյալ բողոքը՝ դատավոր Կարեն Ամիրյանի նախագահությամբ։
Պաշտպան Արմեն Անդրիկյանը նշել է, որ եթե ներպետական դատական ատյաններում հարցը չլուծվի, իրենք կդիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ փաստաբանի՝ գործը «իրավական ֆարս» է հիշեցնում, քանի որ Հարությունյանը ապօրինի կալանավորվել է դեռևս յոթ տարի առաջ փակված գործի շրջանակում։
Նա ընդգծել է, որ նախկին վարույթում արդեն հերքվել էր Վարդան Հարությունյանի և «Նորֆոլկ Քոնսալթինգ» ընկերության հետ կապը։
«Այս տարիների ընթացքում տվյալ գործի հետ կապված որևէ նոր փաստ ի հայտ չի եկել։ Թե ինչու է գլխավոր դատախազը որոշել վերաբացել տվյալ գործը, առանց նոր իհայտ եկած հանգամանքի, անհասկանալի է։ Պաշտոնական բացատրությունն այն է, որ նախորդ քննության ժամանակ որոշակի գործողություններ չեն իրականացվել։ Բայց սա ուղղակի աբսուրդ է։ Նման տրամաբանությամբ ցանկացած փակված գործ կարող է տարիներ հետո կամայականորեն վերաբացվել։ Այդ դեպքում ու՞ր են մնում պետության կողմից քաղաքացուն տրված երաշխիքները»,- ասել է Անդրիկյանը։
Վարդան Հարությունյանը 2025 թ․ օգոստոսի 8-ին կալանավորվել է յոթ տարի առաջ քննված և կարճված գործի շրջանակում։ Նրա և ընտանիքի նկատմամբ հետապնդումները, ըստ պաշտպանի, սկսվել են այն բանից հետո, երբ Հարությունյանը հրապարակային աջակցություն է հայտնել գործարար Սամվել Կարապետյանին։

3 Сентябрь 2025 - 14:29 AMT
Юристы Вардана Арутюняна, экс-главы Комитета государственных доходов (КГД), сообщили, что в течение 15 дней намерены подать жалобу в Кассационный суд на решение Антикоррупционного апелляционного суда, который 1 сентября под председательством судьи Карена Амиряна отклонил их жалобу на арест, передаёт Aysor.am .
Адвокат Армен Андрикян подчеркнул, что в случае безрезультатности во внутренних судах защита обратится в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
По его словам, дело напоминает «правовой фарс», так как Арутюнян был незаконно арестован в рамках дела, закрытого ещё семь лет назад. Он отметил, что в ходе прежнего расследования уже было опровергнуто наличие связей Арутюняна с компанией Norfolk Consulting.
«За все эти годы по делу не появилось ни одного нового факта. Почему генпрокурор решил его возобновить без новых обстоятельств — непонятно. Официальное объяснение заключается в том, что во время предыдущего расследования не были проведены некоторые действия. Но это абсурд. По такой логике любое закрытое дело можно будет произвольно открыть через годы. Где же тогда гарантии, предоставленные гражданину государством?» — отметил Андрикян.
Вардан Арутюнян был арестован 8 августа 2025 года по делу, расследованному и прекращённому семь лет назад. По словам защиты, преследования против него и его семьи начались после того, как он публично выразил поддержку бизнесмену Самвелу Карапетяну.