4 Սեպտեմբեր 2025 - 07:04 AMT
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարել է, որ Շվեյցարիայի ԱԳՆ-ն պատրաստ է գերիների հարցով իր գործիքակազմերը կիրառել, բայց անհրաժեշտ է ՀՀ կառավարության դիմումը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա նշել է, որ իր ունեցած տվյալներով՝ պաշտոնական Երևանը դեռ նման դիմում չի ներկայացրել։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն դադարեցրել է իր պատվիրակության գործունեությունը այդ երկրում։ Ի պատասխան՝ Արցախի Ազգային ժողովը դիմել էր Շվեյցարիայի կառավարությանը՝ խնդրելով ներգրավվել գերիների իրավունքների պաշտպանությանը, եթե Կարմիր խաչը այլևս չկարողանա իրականացնել այդ գործառույթը։
Ստեփանյանն ընդգծել է, որ քանի որ հարցը վերաբերում է Հայաստանի քաղաքացիներին, ապա միջամտության համար անհրաժեշտ է ՀՀ կառավարության պաշտոնական դիմում։
«ՀՀ կառավարությունը պետք է ասի՝ իմ քաղաքացիների իրավունքները այն երկրում, որտեղ ես չունեմ դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացվածություն, խախտում են, հետևապես, խնդրում եմ միջնորդեք կամ միջամտեք։ Այսինքն, սա անհատական մակարդակում լուծելի խնդիր չէ»,–նշել է նա։
Հարցին՝ արդյոք կան տեղեկություններ, թե կառավարությունը մտադիր է ներկայացնել այդ դիմումը, նա պատասխանել է. «Քանի որ խոսքը վերաբերում է գերիներին, իսկ Հայաստանի կառավարությունում վստահեցնում են, որ ինտենսիվ աշխատում են այդ ուղղությամբ՝ հետևաբար ակնկալիքն այն է, որ սա հումանիտար հարց է, ոչ թե քաղաքական, հետևապես նման դիմում կներկայացվի։ Իշխանություններն ասում են՝ ինտենսիվ աշխատում են այդ ուղղությամբ, բայց արդյոք իրոք աշխատում են, թե ոչ, այլ հարց է»։
Ստեփանյանը հավելել է, որ գերիներն այս պահին դեռ հնարավորություն ունեն կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ հեռախոսակապով, սակայն փաթեթներ ուղարկելու հնարավորությունը վերացել է՝ Կարմիր խաչի գործառույթների դադարեցման պատճառով։
«Քանի Կարմիր խաչը չկա, այդ հնարավորությունը վերացել է։ Խոսակցություն կար, որ թեև Կարմիր խաչը դուրս է գալիս, բայց հասանելիություն Կարմիր խաչի միջոցով, օրինակ, Թբիլիսիի կամ Ժնևի միջոցով հնարավոր է լինի, բայց հստակություն այդ մասով դեռ չկա»,–ասել է Ստեփանյանը։
Ադրբեջանի կառավարության որոշմամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն` ԿԽՄԿ–ն 2025 թ․ սեպտեմբերի 3-ից դադարեցրել է իր պատվիրակության գործունեությունն Ադրբեջանում։ Հայտարարվել է, որ որ «Ադրբեջանի իշխանություններն են ապահովելու պահվող անձանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապը»։

4 Сентябрь 2025 - 07:42 AMT
Швейцария готова помочь по делу пленных, если получит официальное обращение от правительства Армении
Омбудсмен Арцаха по правам человека Гегам Степанян заявил, что Министерство иностранных дел Швейцарии готово применить свои инструменты в деле пленных, но для этого необходимо официальное обращение правительства Армении, сообщает «Пастинфо».
По его словам, на данный момент, согласно имеющимся у него данным, официальное обращение со стороны Еревана ещё не поступило.
Ранее стало известно, что Международный комитет Красного Креста прекратил деятельность своей делегации в Азербайджане по решению властей этой страны. В ответ Национальное собрание Арцаха обратилось к правительству Швейцарии с просьбой вмешаться и защитить права пленных, если Красный Крест более не сможет выполнять свои функции.
Степанян подчеркнул, что поскольку речь идёт о гражданах Армении, необходимо официальное вмешательство со стороны правительства РА.
«Правительство Армении должно заявить: права моих граждан нарушаются в стране, где у меня нет ни дипломатического, ни консульского представительства, следовательно, прошу посредничества или вмешательства. Это не вопрос, который может быть решён на индивидуальном уровне», — сказал он.
На вопрос о том, есть ли информация о намерении властей подать такой запрос, он ответил: «Поскольку речь идёт о пленных, а власти Армении заверяют, что активно работают в этом направлении, можно ожидать, что такой запрос будет представлен. Они говорят, что работают активно, но действительно ли это так — вопрос открытый».
Он также отметил, что пленные по-прежнему имеют возможность связываться с семьями по телефону, однако передача посылок теперь невозможна из-за прекращения деятельности Красного Креста.
«Поскольку Красного Креста больше нет, такая возможность исчезла. Ходили разговоры о том, что, несмотря на уход организации, доступ через Тбилиси или Женеву может сохраниться, но ясности на этот счёт пока нет», — добавил он.
С 3 сентября 2025 года, по решению правительства Азербайджана, Международный комитет Красного Креста прекратил деятельность своей делегации в этой стране. Власти Азербайджана заявили, что теперь самостоятельно будут обеспечивать связь между удерживаемыми лицами и их семьями.