4 Սեպտեմբեր 2025 - 14:08 AMT
Մայր Աթոռում մեկնարկել է Միջեկեղեցական համաժողովը՝ նվիրված Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովի 1700-ամյակին։ Սեպտեմբերի 4-7-ն անցկացվող համաժողովին մասնակցում են Հայոց Եկեղեցու նվիրապետական Աթոռների՝ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության, Կ․ Պոլսի և Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունների, ինչպես նաև Քույր Եկեղեցիների, տարբեր հարանվանությունների և միջեկեցական կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն իր խոսքում ընդգծել է, որ Նիկիայի առաջին տիեզերաժողովը որոշիչ նշանակություն ունեցավ ոչ միայն Քրիստոսի Սուրբ Եկեղեցու ուղղափառ հավատքի պահպանության, այլև տերունավանդ առաքելության առավել արդյունավորման համար։
Կաթողիկոսն արձանագրել է, որ բռնազավթված Արցախում ոչնչացվում է հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը և խոսել Բաքվում պահվող հայ գերիների մասին։
«Նիկիական տիեզերաժողովը 1700 տարի անց համախմբել է ձեզ մի երկրում, որ անասելի հալածանքների, նեղությունների և փորձությունների է ենթարկվել հանուն Քրիստոսի։ Այսօր էլ մեր ժողովուրդը փորձությունների միջով է անցնում։ Տակավին չեն ամոքվել վերքերը, որ պատճառվեցին մեր ժողովրդին 2020 թվականին Ադրբեջանի պարտադրած պատերազմի հետևանքով, երբ սեփական պատմական հողի վրա անկախ ու ապահով ապրելու ու բազմադարյա սրբավայրերում ազատորեն աղոթելու ցանկության պատճառով զոհվեցին ու հաշմանդամ դարձան հազարավորներ, որբացան տասնյակ հազարավոր ընտանիքներ, իսկ 2023 թվականին Արցախից բռնի տեղահանվեց ողջ բնակչությունը՝ հարյուր քսան հազար ունեզրկված հայորդիներ։
Ադրբեջանում նաև առ այսօր շարունակվում են ապօրինաբար պահվել Արցախի պետական այրեր և ռազմագերիներ։ Բռնազավթված Արցախում ներկայիս ոչնչացվում և վնասվում է մեր բազմադարյա հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը, պատմական սրբավայրերը, նաև յուրացվում ոչ հայկական լինելու կեղծ պատճառաբանությամբ»,- ասել է Վեհափառ Հայրապետը՝ հավելելով, որ աշխարհում այսօր տիրող ցավալի պատկերի հանդիման առավել հրամայական է դառնում Եկեղեցիների համագործակցության ոգու դրսևորումը։
Նա վստահություն է հայտնել, որ աղոթքի, երկխոսության, արդյունավոր հարաբերությունների և միասնական ջանքերի միջոցով է հնարավոր մարդկության կյանքում առատացնել հաճությունն ու համերաշխությունը, որպեսզի կանխվեն եղեռնագործությունները, դադարեն դժբախտությունները և աշխարհում գերակայի Աստծո կամքը։
Քառօրյա համաժողովին բանախոսություններով ու զեկույցներով հանդես կգան Արևելյան Ուղղափառ, Ուղղափառ, Կաթոլիկ, Լյութերական և այլ եկեղեցիների, ինչպես նաև միջեկեղեցական կառույցների ներկայացուցիչներ։ Տեղի կունենան նաև քննարկումներ բարձրացված հարցերի ու թեմաների շուրջ։
Համաժողովի մասնակիցները կայցելեն տարբեր սրբավայրեր ու թանգարաններ, կմասնակցեն էկումենիկ աղոթքների, կծանոթանան Հայոց Եկեղեցու ու ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգությանը։

4 Сентябрь 2025 - 14:56 AMT
В Святом Эчмиадзине стартовал Межцерковный форум, посвящённый 1700-летию Первого Никейского Вселенского Собора. Форум проходит с 4 по 7 сентября, в нём участвуют представители всех иерархий Армянской Апостольской Церкви — Великого дома Киликийского, Константинопольского и Иерусалимского патриархатов, а также представители сестринских церквей, различных конфессий и межцерковных организаций.
В своём выступлении Католикос всех армян Гарегин Второй отметил, что Никейский собор имел решающее значение не только для сохранения православной веры Церкви Христовой, но и для успешного исполнения её апостольской миссии.
Он заявил о продолжающемся уничтожении армянского духовно-культурного наследия в оккупированном Арцахе и затронул тему армянских пленных, незаконно удерживаемых в Баку.
«Через 1700 лет после Никеи вы собрались в стране, которая подвергалась невыразимым гонениям и испытаниям во имя Христа. Наш народ и сегодня проходит через тяжёлые испытания. Раны, причинённые войной 2020 года, развязанной Азербайджаном, всё ещё не залечены. Тогда, лишь за стремление жить свободно на своей земле и молиться в святынях, тысячи были убиты или стали инвалидами, десятки тысяч семей осиротели. А в 2023 году всё население Арцаха — 120 тысяч армян — было насильственно изгнано», — отметил он.
Он подчеркнул, что в Азербайджане до сих пор незаконно удерживаются государственные и военные деятели Арцаха. «На оккупированных территориях целенаправленно уничтожается наше многовековое духовное и культурное наследие, разрушаются исторические святыни, присваиваются с ложными утверждениями о неармянском происхождении», — добавил Католикос.
Он призвал к усилению сотрудничества между церквами в условиях мировых кризисов. По его словам, только через молитву, диалог и единство возможно принести мир, предотвратить геноциды и утвердить волю Бога в мире.
В течение четырёх дней представители Восточно-Православной, Православной, Католической, Лютеранской и других церквей, а также межцерковных структур выступят с докладами и примут участие в обсуждениях. Участники посетят святыни и музеи, примут участие в экуменических молитвах и познакомятся с духовно-культурным наследием армянского народа.