4 Սեպտեմբեր 2025 - 14:31 AMT
Հայաստանը ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման գործընթացում հույս ունի սեպտեմբերի վերջին ստանալ գործողությունների ծրագրի վերջնական տարբերակը եվրոպական կողմից։ Այդ մասին ասել է Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում։
«Գրեթե ավարտական փուլում ենք գտնվում գործողությունների ծրագրի ստացման մասով: Բավականին երկար աշխատել ենք գործընկերների հետ, հայտարարել ենք երկխոսության մեկնարկի մասին: Ընդ որում, սա բացառիկ էր եվրոպական տարածաշրջանում, որովհետև հատկապես վերջին տարիներին ԵՄ–ն երկխոսություն գրեթե չի սկսում»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի համար այս դեպքում բացառություն է արվել։
«Արդեն իսկ մի քանի առաքելություններ են ժամանել Հայաստան: Աշնանը սպասում ենք գործողությունների ծրագրի վերջնական տեքստի փոխանցմանը հայկական կողմին»,–ասել է Սարգսյանը:
Նախարարը, որպես գլխավոր բանակցող հայկական կողմից, ընդգծել է, որ համագործակցությունն ԵՄ գործընկերների հետ նպատակ ունի հնարավորինս շուտ ապահովել փաստաթղթի փոխանցումը։ Նրա խոսքով՝ փաստաթղթի ստանալուց հետո նախաձեռնությունն ամբողջությամբ կանցնի հայկական կողմի պատասխանատվության դաշտ։
«Նախնական տրամաբանությամբ սեպտեմբերի ավարտին կստանանք գործողությունների ծրագիրը: Հետո արդեն կլծվենք աշխատանքի՝ բոլոր միջոցառումները կատարելու ուղղությամբ»,–նշել է նախարարը՝ հավելելով, որ այդ առումով միայն ՆԳՆ–ն չէ, որ անելիքներ ունի:
Սարգսյանը նաև տեղեկացրել է, որ կենսաչափական նոր համակարգի ներդրումն արդեն նախատեսվել է 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակի համար։ Ներկայումս շարունակվում են աշխատանքները ինչպես նոր անձնագրերի, այնպես էլ նույնականացման քարտերի դիզայնի վերջնականացման ուղղությամբ։

Армения рассчитывает получить от Европейского союза финальную версию плана действий по визовой либерализации до конца сентября. Об этом заявила министр внутренних дел Арпине Саргсян в беседе с журналистами.
«Мы находимся почти на завершающем этапе по получению плана действий. Мы долго и плодотворно работали с партнёрами, объявили о начале диалога. Это исключительный случай в европейском регионе, ведь за последние годы ЕС практически не инициировал подобных переговоров», — сказала она, передаёт «Арменпресс».
Министр добавила, что для Армении был сделан своеобразный прецедент.
«В Армению уже прибыло несколько миссий. Осенью ожидаем передачу окончательного текста плана действий армянской стороне», — отметила Саргсян.
Как главный переговорщик с армянской стороны, она подчеркнула, что сотрудничество с европейскими партнёрами направлено на максимально быстрое завершение передачи документа. После этого, по её словам, ответственность за реализацию полностью перейдёт к армянской стороне.
«По предварительной информации, мы получим план действий в конце сентября. Затем начнётся работа по выполнению всех пунктов», — заявила министр, добавив, что задействованы будут не только структуры МВД.
Саргсян также сообщила, что внедрение новой биометрической системы запланировано на вторую половину 2026 года. Параллельно продолжается работа по окончательному утверждению дизайна новых паспортов и удостоверений личности.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении одобрило законопроект о начале процесса присоединения к ЕС. Кабмин утвердил инициативу 9 января по предложению гражданского движения «Еврокве». При этом Европейский союз официального приглашения Армении к членству пока не направлял, а оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Закон подписан президентом.
Заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук также заявил, что Армения не сможет «усидеть на двух стульях» и ей придётся выбирать между ЕАЭС и ЕС.