5 Սեպտեմբեր 2025 - 09:09 AMT
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմանդրամ» ՓԲԸ-ի՝ ԱՆԻՖ-ի նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում կհայտարարվի: Այսպիսի հանձնարարություն է տվել Քննչական կոմիտեն: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։ Այդ մասին հայտնել են Քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է «Հետքը»։
Օգոստոսի 15-ին Գլխավոր դատախազությունը հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի (ԱՆԻՖ) նախկին տնօրեն Դավիթ Փափազյանի, «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների հիմնադրամ» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Բելլա Մանուկյանի և «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ–ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ։
Դավիթ Փափազյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի միանգամից երեք հոդվածի հատկանիշներով՝ փաստաթղթերի կեղծման (457-րդ հոդված), առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման (296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետեր) և մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու (277-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետ)։
Դատելով սոցիալական ցանցերում նրա հրապարակած լուսանկարներից՝ պարզ է դառնում, որ Փափազյանը Լոնդոնում է։
Առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման հոդվածի հատկանիշներով քրեական հետապնդում էր հարուցվել նաև Կարինե Անդրեասյանի նկատմամբ։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկրից բացակայելու արգելքը։
Իսկ Բելլա Մանուկյանի նկատմամբ կիրառվել է գրավ։ Նա մեղադրվում է երկու՝ փաստաթղթերի կեղծման և ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու հոդվածներով։
Քննչական կոմիտեն չի հայտնել՝ արդյոք այս գործով հարցաքննվել է 2019-2023 թվականներին ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանը։
«Մինչդատական վարույթի բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը, նախաքննության տվյալ փուլում, նպատակահարմար չի համարում այլ նախաքննական տվյալների հրաարակումը»,- ասված է Քննչական կոմիտեի պատասխանում։

Следственный комитет сообщил, что бывший директор «Фонда национальных интересов Армении» (ANIF) Давид Папазян будет объявлен в международный розыск. В качестве меры пресечения ему избран арест, передает «Hetq».
15 августа Генеральная прокуратура возбудила уголовное преследование против Папазяна, бывшего директора ЗАО «Предприниматель + государство антикризисные инвестиции» Беллы Манукян и директора ЗАО «CFW» Карине Андреасян.
В отношении Папазяна возбуждены дела сразу по трём статьям УК Армении: подлог документов (ст. 457), отмывание денег в особо крупном размере (ст. 296, ч. 3, пп. 2 и 3) и злоупотребление служебными полномочиями в частном секторе (ст. 277, ч. 2, п. 2).
Судя по фотографиям, опубликованным им в социальных сетях, Папазян находится в Лондоне.
Карине Андреасян также предъявлены обвинения в отмывании денег в особо крупном размере, в качестве меры пресечения ей избран запрет на выезд из страны.
В отношении Беллы Манукян применена мера пресечения в виде залога. Ей предъявлены обвинения по двум статьям: подлог документов и злоупотребление полномочиями.
СК не сообщил, допрашивался ли по делу Тигран Авинян, занимавший пост председателя совета директоров ANIF в 2019–2023 годах.
«В целях обеспечения нормального хода досудебного производства орган, осуществляющий расследование, на данном этапе не считает целесообразным обнародовать другие материалы следствия», — говорится в ответе Следственного комитета.