ՔՊ խմբակցության ատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում, որտեղ քննարկվում էր վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվության խստացումը, խոսել է դժգոհության մասին, որ անընդհատ նույն մարդիկ են վարժական հավաքների կանչվում։
«Հասարակության մեջ դժգոհություն կա, որ անընդհատ նույն մարդիկ են վարժական հավաքների ծանուցումներ ստանում, նաև այն մարդիկ, ովքեր նոր են վերադարձել բանակից, օրինակ 44-օրյայի մասնակից են»,- ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ մի զգալի հատված քաղաքացիներից երբեք ծանուցում չի ստանում, ինչն առաջացրել է անարդարության զգացում։
Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Հրաչյա Սարգսյանը նախ հիշեցրել է, որ 44-օրյա պատերազմից անցել է արդեն հինգ տարի, ապա հավելել է, որ առաջիկա տարվանից վարժական հավաքներում ներգրավվելու են այն քաղաքացիները, ովքեր վերջին անգամ մասնակցել են դրանց մոտ երեք տարի առաջ։
Նրա խոսքով՝ փոփոխությունը նպատակ ունի հավասարեցնել ներգրավման մեխանիզմը և նվազեցնել կրկնվող կանչերը։

5 Сентябрь 2025 - 11:42 AMT
На заседании парламентской комиссии по обороне и безопасности, где обсуждалось ужесточение наказания за уклонение от сборов, депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян отметил, что в обществе есть жалобы на несправедливое распределение повесток.
«Есть недовольство в обществе, что одни и те же люди постоянно получают уведомления о сборах, в том числе те, кто недавно вернулся из армии, например участники 44-дневной войны», — сказал Хачатрян, передает «Panorama.am».
Он подчеркнул, что значительная часть граждан вообще никогда не получает таких уведомлений, что создает чувство несправедливости.
Заместитель министра обороны Грачья Саргсян в ответ напомнил, что с 44-дневной войны прошло уже пять лет. Он добавил, что начиная со следующего года на сборы будут вызываться те граждане, которые участвовали в них примерно три года назад. Цель изменения — уравновесить механизм привлечения и снизить количество повторных вызовов.