ՀՀ-ում անցկացված հասարակական հարցման համաձայն՝ քաղաքացիների 12.2 տոկոսը պատրաստ կողմ քվեարկել Սահմանադրության փոփոխությանը, եթե դա նպաստի իրական և կայուն խաղաղությանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։ Այդ տվյալը հրապարակել է «GALLUP International»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը՝ ամփոփելով օգոստոսի 25-30-նն անցկացված հարցման տվյալները։
58 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը ՀՀ ներքին գործն է, և որևէ երկիր, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, իրավունք չունի ազդելու այդ գործընթացի վրա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արձագանքելով այն տեղեկություններին, որ Ադրբեջանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունը նշել է որպես վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման նախապայման, հարցվածների 25․1 տոկոսը ասել է՝ դա Ադրբեջանի կողմից հերթական քաղաքական ծուղակն է, և անկախ փոփոխությունից, Ադրբեջանը համաձայնագիր չի ստորագրելու։
Դեռևս 2025 թվականի մարտին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Սահմանադրության նոր նախագծի շուրջ հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին՝ նշելով, որ այն կարող է տեղի ունենալ 2027 թվականին, իսկ որոշ քննարկումների համաձայն՝ նաև 2026-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակահատվածում։ Վարչապետը միաժամանակ ընդգծել է, որ Սահմանադրության փոփոխությունը մնում է բացառապես ներքին քաղաքական գործընթաց, սակայն չի կարող զերծ մնալ նաև արտաքին և տարածաշրջանային ազդեցություններից։ Ապրիլ ամսին նա արդեն հայտարարել էր, որ նոր Սահմանադրությունում չպետք է ներառվի հղում՝ 1990 թվականի Անկախության հռչակագրին։
Մինչդեռ, Ադրբեջանը շարունակաբար պնդում է Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը՝ պատճառաբանելով, թե այդտեղ առկա են ուղղակի արտահայտություններ, որոնք կոչ են անում Լեռնային Ղարաբաղը միավորել Հայաստանի Հանրապետությանը։

Согласно данным опроса, проведенного 25–30 августа армянским представительством GALLUP International, только 12,2% респондентов заявили, что поддержат конституционные изменения при условии, что они обеспечат реальный и стабильный мир между Арменией и Азербайджаном, передает «Sputnik Армения».
При этом 58% считают, что изменение Конституции — внутреннее дело Армении, и никакая страна, включая Азербайджан, не имеет права вмешиваться в этот процесс.
Отвечая на вопрос о позиции Баку, настаивающего на изменении Конституции как на условии мирного договора, 25,1% опрошенных назвали это очередной политической ловушкой, подчеркнув, что независимо от поправок Азербайджан соглашение всё равно не подпишет.
В марте 2025 года премьер-министр Никол Пашинян заявил о намерении провести референдум по новой Конституции, который может состояться в 2027 году или в период парламентских выборов 2026 года. При этом он подчеркнул, что процесс изменения Конституции является внутренним делом Армении, но не может быть полностью изолирован от внешних и региональных факторов. В апреле Пашинян отметил, что в новой Конституции не должно быть ссылки на Декларацию о независимости 1990 года. Азербайджан же продолжает требовать внесения изменений, утверждая, что в нынешней Конституции содержатся прямые положения о присоединении Нагорного Карабаха к Армении.