Այսօր Երեւանում հարգել են Արցախի ազատագրման համար զոհված ազատամարտիկների հիշատակը: Միջոցառումներին մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Շենգավիթի համայնքի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որտեղից հայրենակիցներին օգնելու է շտապել կամավորականների ջոկատը:
Միջոցառման մասնակիցները զոհվածների հարազատների հետ միասին այցելել են Եռաբլուր, որտեղ ծաղիկներ են դրել զոհվածների շիրիմներին, այնուհետեւ հարգել են նրանց հիշատակը Շենգավիթի ազատամարտիկների հուշարձանի մոտ:
Մարտի ժամանակ Արցախի գյուղերից մեկի պաշտպանության ժամանակ, 1994թ. ապրիլի 21-ի լուսադեմին Շենգավիթի 1-ին ջոկատի 14 մարտիկներ ընկան հերոսի մահով` հակառակորդի հետ անհավասար մարտում: Նրանք հողի հանձնվեցին հունիսի սկզբին, երբ տեւական բանակցություններից հետո նրանց մարմինները հաջողվեց վերադարձնել հայրենիք:

6 Июнь 2009 - 13:58 AMT
Сегодня в Ереване отдали дань уважения памяти воинов-добровольцев, погибших за освобождение Арцаха. В мероприятиях приняли участие высокие чины Министерства обороны Армении, представители общественных организаций Шенгавитского муниципалитета столицы, откуда на помощь своим соотечественникам в Арцахе отправился добровольческий отряд.
Участники мероприятия вместе с родными погибших посетили пантеон армянских воинов «Ераблур», где возложили цветы к могилам павших воинов, а затем почтили их память у памятника борцам за свободу в Шенгавите.
Во время боя при защите одной из арцахских деревень, на рассвете 21 апреля 1994 года, 14 бойцов 1-го Шенгавитского отряда пали героической смертью, отбивая в неравном бою атаку неприятеля. Они были преданы земле в начале июня, когда после долгих переговоров их тела смогли вернуть на Родину.