5 Սեպտեմբեր 2025 - 14:45 AMT
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը պաշտոնական այցով գտնվել է Փարիզում, որտեղ հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի Մայրցամաքային Եվրոպայի ու Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Բերտրան Բուշվալտերին։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-Ֆրանսիա ռազմավարական համագործակցությանը միտված օրակարգին՝ նշելով երկկողմ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը և հաստատելով՝ շարունակելու են համագործակցությունը առաջիկա փուլերում՝ ամրապնդելու գործընկերային կապերը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնց համատեքստում ընդգծվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախաձեռնության դերը։ Կողմերը շեշտադրել են ծրագրի նշանակությունը տարածաշրջանային կապերի ընդլայնման և առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման տեսանկյունից։

5 Сентябрь 2025 - 14:51 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в Париже встретился с советником президента Франции Эммануэля Макрона по вопросам Континентальной Европы и Турции Бертраном Бушвальтером.
Стороны рассмотрели повестку армяно-французского стратегического сотрудничества, отметив высокий уровень двустороннего политического диалога и подтвердив намерение продолжать работу по укреплению партнерских связей.
На встрече также были обсуждены соглашения, достигнутые 8 августа в Вашингтоне. Особое внимание было уделено инициативе «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», подчеркнута ее значимость для расширения региональных связей и стимулирования торгово-экономического сотрудничества.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию. В присутствии лидеров главы МИД Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов парафировали договор о мире и установлении межгосударственных отношений.