6 Սեպտեմբեր 2025 - 08:26 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձել է «GALLUP International»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից հրապարակված վերջին սոցիոլոգիական հարցումներին։ Այդ մասին նա գրել է Տելեգրամի ալիքում։
«Նման հարցում հրապարակելիս՝ բոլոր թվերից զատ, վերջում պարտադիր է նշել նաև պատվիրատուի անունը և ծառայության գինը ցանկալի է ԱԱՀ-ով, և ռուբլու կանխիկացման փոխարժեքը վճարման պահին»,– նշել է Սիմոնյանը։
ՀՀ-ում անցկացված հասարակական հարցման համաձայն՝ քաղաքացիների 12.2 տոկոսը պատրաստ կողմ քվեարկել Սահմանադրության փոփոխությանը, եթե դա նպաստի իրական և կայուն խաղաղությանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև։ Այդ տվյալը հրապարակել է «GALLUP International»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Արամ Նավասարդյանը՝ ամփոփելով օգոստոսի 25-30-նն անցկացված հարցման տվյալները։
58 տոկոսը համարում է, որ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը ՀՀ ներքին գործն է, և որևէ երկիր, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, իրավունք չունի ազդելու այդ գործընթացի վրա:

6 Сентябрь 2025 - 09:44 AMT
Председатель Национального собрания Ален Симонян прокомментировал последние социологические опросы, опубликованные армянским представительством Gallup International. Об этом он написал в своём канале в Telegram.
«При публикации подобных опросов, помимо всех цифр, в конце обязательно нужно указать имя заказчика и цену услуги, желательно с учётом НДС и курса наличного рубля на момент оплаты», — отметил Симонян.
Согласно проведённому в Армении социологическому опросу, 12,2% граждан готовы проголосовать за изменение Конституции, если это будет способствовать реальному и прочному миру между Арменией и Азербайджаном. Данные обнародовал глава армянского офиса Gallup International Арам Навасардян по итогам исследования, проведённого 25–30 августа.
При этом 58% опрошенных считают, что изменение Конституции Армении является внутренним делом страны, и никакое другое государство, включая Азербайджан, не имеет права вмешиваться в данный процесс.