Արցախից տեղահանված մոտ 800 ընտանիք Աբովյան քաղաքում մարդասիրական օգնություն է ստացել ՌԴ–ից: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բացի հիմնական հավաքածուներից, երեխաներ ունեցող 150 ընտանիք ստացել է հատուկ մանկական հավաքածուներ, որոնք ներառում են սնունդ, հիգիենայի պարագաներ և փոքրիկների համար անհրաժեշտ ամեն ինչ:
«Շատերի համար այս փաթեթները պարզապես մթերք կամ հիգիենայի միջոցներ չեն, այլ կարևոր նշան են, որ իրենք միայնակ չեն իրենց դժբախտության մեջ», — ընդգծում են կամավորները տեղում։
Ավելի վաղ նման օգնություն տրամադրվել է նաև Մասիսում և Գյումրիում։ Ծրագրի իրականացման ամբողջ ընթացքում աջակցություն է ստացել արդեն ավելի քան 3300 ընտանիք։
Ակցիան դարձել է լայնածավալ աշխատանքի շարունակություն, որն օգոստոսի սկզբից իրականացնում են ռուսական մարդասիրական առաքելությունն ու «Եվրասիա» ՀԿ-ն։ Նախագիծն իրականացվում է նաև «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» օգնությամբ և տեղական իշխանությունների ակտիվ աջակցությամբ:

8 Сентябрь 2025 - 08:08 AMT
Около 800 семей, перемещённых из Арцаха, получили гуманитарную помощь от России в городе Абовян, сообщает МИД РФ, передаёт «Sputnik Армения».
Помимо основных комплектов, 150 семей с детьми получили специальные детские наборы, включающие продукты питания, средства гигиены и всё необходимое для малышей.
«Для многих эти пакеты — не просто продукты или средства гигиены, а важный знак того, что они не одни в своей беде», — подчёркивают волонтёры на месте.
Ранее подобная помощь была предоставлена также в Масисе и Гюмри. За всё время реализации проекта поддержку уже получили более 3300 семей.
Акция является продолжением масштабной работы, начатой в начале августа российской гуманитарной миссией и общественной организацией «Евразия». Проект реализуется при содействии «Россотрудничества» и активной поддержке местных властей.