8 Սեպտեմբեր 2025 - 08:05 AMT
Հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանն Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հղած ուղերձում հայտարարել է, որ «կարող են շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված ժողովրդի բարեկեցությանը»։
Նա նշել է, որ Հայաստանը տարեկան ներմուծում է մոտ 4 մլրդ դոլարով ավելի ապրանք, քան արտահանում է:
«Աշխատանք բոլորի համար, բարեկեցություն բոլորի համար
Տիպիկ հայաստանյան տեսարան, որը նկարագրում է իշխանավորների անգործությունը:
Աշխատանքային օրվա ընթացք. հայկական փոքր քաղաք կամ գյուղ, իրար հետ կանգնած աշխատունակ և եռանդուն հայ տղամարդիկ ստիպված են իրենց զբաղեցնել նարդի խաղալով: Հուսահատությամբ լցված, երբեմնի հաջողությունները հիշելով: Մարդիկ փաստացի զրկվել են լավ կյանքի մասին նույնիսկ երազելու կարողությունից:
Այսօրվա նման իրականության միակ պատասխանատուն այս իշխանությունն է՝ մեր ժողովրդի համար արժանապատիվ հնարավորություններ չստեղծելով, հուսահատեցնելով, բարեկեցիկ ապագայի նկատմամբ հավատը կոտրելով:
Ես վստահ կարող եմ պնդել, որ չնայած այս ծանրագույն պայմաններին՝ կարող ենք շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված մեր ժողովրդի բարեկեցությանը:
Հայաստանը տարեկան ներմուծում է մոտ 4 մլրդ դոլարով ավելի ապրանք, քան արտահանում է: Սա նշանակում է, որ առկա է մեծ պոտենցիալ մեր երկրում արտադրությունների կառուցման, շահավետ ներդրումային ծրագրեր ստեղծելու համար՝ հատկապես շրջանների բնակիչներին ապահովելով արժանապատիվ աշխատանքով:
Շատ կարճ ժամանակում կարող ենք ներգրավել միջազգային խոշոր ներդրողների՝ իրենց արտադրական հզորություններով, խթանել տեղական բիզնեսը՝ թիրախային պետական աջակցության ծրագրերով, այլ ոչ թե «փայ մտնել», կամ փորձել «խլել»:
Գյուղատնտեսության ոլորտում բարեփոխումները պետք է լինեն իրական, հողի վրա. գյուղացու բերքը մթերող ընկերությունների մեջ այնքան շատ մրցակցություն պետք է լինի, որ ապրանքը վաճառելով՝ գյուղացին վերջապես շահույթ պետք է կարողանա ստանալ՝ ապահովելով իր ընտանիքի բարեկեցությունը:
Իսկ մեր գյուղմթերքը լավ հումք կարող է լինել սննդի արդյունաբերության զարգացման:
Մի քանի տարում միջազգային ճանաչում ունեցող խոշոր ընկերությունները պետք է լինեն ներկայացված Հայաստանում և գործունեություն ծավալեն մեր երկրում, որի միջոցով ապահովվելու է տուրիզմի զարգացման տեմպերի որակապես նոր աճ ու նոր պայմաններ:
Վստահ եմ, որ այս և մի շարք տնտեսական այլ ծրագրեր շատ կարճ ժամանակում կփոխեն մեր ժողովրդի կյանքի որակը, ի վերջո կդադարի արտագաղթը և կլինի արժանապատիվ աշխատանքը բոլորի համար:

Из изолятора Службы национальной безопасности (СНБ) известный бизнесмен и филантроп Самвел Карапетян направил обращение, в котором заявил, что возможно очень быстро обеспечить конкретные и необходимые решения, направленные на повышение благосостояния народа.
Карапетян отметил, что Армения ежегодно импортирует товаров на $4 млрд больше, чем экспортирует.
«Работа для всех, благосостояние для всех.
Типичная сцена в Армении, отражающая бездействие властей: В будний день, в небольшом городе или селе, трудоспособные, энергичные армяне стоят без дела, играют в нарды. С отчаянием вспоминают прошлые успехи. Люди лишены даже мечты о достойной жизни.
Ответственность за такую реальность лежит только на действующей власти — она не создала для народа достойных возможностей, подавила дух, разрушила веру в лучшее будущее.
Тем не менее, я с уверенностью заявляю: даже в нынешних тяжёлых условиях мы можем быстро обеспечить конкретные решения для повышения благосостояния народа.
Армения ежегодно импортирует на $4 миллиарда больше, чем экспортирует. Это указывает на огромный потенциал создания производства в стране и разработки выгодных инвестиционных программ, особенно в регионах, где можно предоставить людям достойную работу.
За короткое время можно привлечь крупных международных инвесторов, наладить поддержку местного бизнеса через целевые государственные программы — не «влезать в долю» и не «отжимать», а реально содействовать развитию.
Реформы в сельском хозяйстве должны быть реальными и происходить непосредственно «на земле». В сфере закупки продукции у фермеров должна быть такая конкуренция, чтобы продажа урожая приносила им прибыль и обеспечивала достойную жизнь.
Продукция сельского хозяйства может стать отличной базой для развития пищевой промышленности.
Через несколько лет в Армении должны работать крупные международные компании с мировым именем, что обеспечит качественный рост туризма и создание новых условий.
Убеждён, что эти и другие экономические инициативы в кратчайшие сроки улучшат уровень жизни народа, положат конец оттоку населения и обеспечат достойную занятость для всех.
Мы сделаем это — по-своему», — говорится в обращении.
Бизнесмен и меценат Самвел Карапетян, находящийся под арестом сроком на два месяца, объявил о формировании новой политической команды. Он отметил, что у этой команды будет собственный подход, выразил готовность к сотрудничеству с единомышленниками и отверг политику, разжигающую общественные расколы. По его словам, в системе власти работают профессионалы, которые не разделяют ценности нынешнего режима, но пока не нашли путь выхода из ситуации.