ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Աբովյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ադրբեջանական դասագրքերում Հայաստանի վերաբերյալ ներկայացված տեղեկատվությանը՝ նշելով, որ ՀՀ–ն ներկայացվում է որպես «ռուսների կողմից օկուպացված ադրբեջանական հող», այդ թվում Երևանը։
Ըստ նրա՝ պետք է հասկանալ, որ խաղաղություն չի հաստատվել, այլ «ընդամենը լռություն է՝ մինչև ձեզ «Խաղաղությունը արդեն եկել է» գոռալով կտան են թուրքական սպանդանոց»։
«Մինչ ձեզ շարունակում են հիմար և անիրատեսական թուրքական հեքիաթներ պատմել այն մասին, թե իբր խաղաղություն է հաստատվել հակահայ բարբարոսների և մարդասպանների հետ, պարզապես նայեք այն գրքերին, որոնցով նրանք կրթում են իրենց երեխաներին։
Ես հատուկ չեմ ներկայացնում հատվածներ Հայաստանի և հայերի մասին, որովհետև այն, ինչ կկարդաք այնտեղ մեր մասին (ներառյալ նրանց մասին, ովքեր այսօր պատրաստ են թուրքերին ոտքերը լիզել), դա ձեզ մոտ առաջացնելու է ակնհայտ զայրույթ և զզվանք։
Իսկ հիմա հարց ուղղեք նրանց, ովքեր ձեզ առավոտից երեկո նենգաբար խաբում են խաղաղության մասին, թող բացատրեն թե ինչպես է , որ ամբողջ Հայաստանի տարածքը ադրբեջանցիները համարում են «ռուսների կողմից օկուպացված ադրբեջանական հող», ներառյալ Երևանը, իսկ ձեզ, իմ խաղաղասիրական և ադրբեջանցիների հետ ընկերություն անելուն երազող քաղաքացիներ, համարում են «ռուսների կողմից բնակեցված ժողովուրդ ադրբեջանի բնիկ հողերի վրա»։
Ես սա չեմ ասում, որպեսզի դուք նյարդայնանաք․ ուզում եմ, որ դուք հասկանաք՝ խաղաղություն չի հաստատվել, այլ ընդամենը լռություն է՝ մինչև ձեզ «Խաղաղությունը արդեն եկել է» գոռալով կտանեն թուրքական սպանդանոց»,–գրել է Աբովյանը։

Бывший депутат парламента Арман Абовян на своей странице в Facebook написал, что в азербайджанских школьных учебниках Армения представлена как «азербайджанская земля, оккупированная русскими», включая Ереван.
По его словам, нужно понимать, что мира не установлено — есть лишь «тишина, пока вас под крики “Мир уже наступил” не поведут в турецкую бойню».
«Пока вам продолжают рассказывать глупые и нереалистичные турецкие сказки о якобы установлении мира с антиармянскими варварами и убийцами, просто посмотрите на книги, по которым они обучают своих детей.
Я специально не привожу фрагменты о Армении и армянах, потому что то, что вы там прочтёте (включая о тех, кто сегодня готов лизать ноги туркам), вызовет у вас явное возмущение и отвращение.
Теперь задайте вопрос тем, кто с утра до вечера лживо твердит о мире: как так получается, что азербайджанцы считают всю территорию Армении, включая Ереван, «азербайджанской землёй, оккупированной русскими», а вас, миролюбивых граждан, мечтающих о дружбе с азербайджанцами, — «народом, поселённым русскими на исконно азербайджанской земле»?
Я говорю это не для того, чтобы вы нервничали. Я хочу, чтобы вы поняли: мира не установлено, есть лишь тишина — пока вас под крики “Мир уже наступил” не поведут в турецкую бойню», — написал Абовян.