ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մարտի 1»-ի վերաբացված գործով դատավարության ժամանակ հայտարարել է, որ ներկայացված «մեղադրական եզրակացությունը քաղաքական փաստաթուղթ է»։
«Այս մեղադրական եզրակացությունը քաղաքական փաստաթուղթ է, չի գրվել իրավաբանների կողմից։ Սա քաղաքական սենյակներում է գրված, կան անհեթեթություններ», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա արձագանքել է դատախազության այն միջնորդությանը, որը ներկայացվել է դեռ նախորդ տարի վերսկսված դատական գործընթացում։ Միջնորդության համաձայն՝ մեղադրանքը վերաձևակերպվել է, և այժմ նրան ու իր նախկին ենթականերին վերագրվում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելու մեղադրանք:
«Երկու շարժառիթ է նշված այս մեղադրականում. ամեն գնով պահել ցանկալի իշխանությունը, և երկրորդ՝ այն փոխանցել Սերժ Սարգսյանին․ ինձ քննիչն էլ չպատասխանեց ինչն է ցանկալի իշխանական համակարգ, նույնիսկ դիմել եմ արհեստական բանականությանը», -հայտարարել է նախկին նախագահը։
«Ես չգիտեմ` 7 տարի իրավապահ համակարգն ի՞նչ է ուզում ինձանից», – հավելել է Քոչարյանը:
Դատախազությունը, այդուհանդերձ, շարունակում է պնդել, որ Քոչարյանի արդարացման որոշումը չի դարձել վերջնական, քանի որ այն բեկանվել է Վճռաբեկ դատարանի կողմից։ Այդ փաստի հիման վրա դատախազությունը հայտարարել է, որ իրենք իրավասու են ներկայացնել նոր մեղադրանք, քանի որ դատական գործընթացը դեռ չի ավարտվել։
Ռոբերտ Քոչարյանը 2018-ին մեղադրվեց սահմանադրական կարգը տապալելու հոդվածով: Այս հոդվածը Սահմանադրական դատարանը ճանաչել է հակասահմանադրական, ինչից հետո գործը քննող առաջին ատյանի դատարանը արդարացրել էր պաշտոնաթող նախագահին, բայց վճռաբեկը բեկանեց այն ու ուղարկեց հետ առաջին ատյան` նոր քննության:

Во время возобновлённого судебного процесса по делу 1 марта второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что представленное «обвинительное заключение является политическим документом».
«Это обвинительное заключение — политическая бумага, она не написана юристами. Оно составлено в политических кабинетах, там есть абсурдные положения», — сказал Кочарян, передаёт «Азатутюн».
Он отреагировал на ходатайство прокуратуры, представленное ещё в прошлом году при возобновлении процесса. Согласно ходатайству, обвинение было переформулировано, и теперь Кочаряна и его бывших подчинённых обвиняют в превышении должностных полномочий.
«В обвинении указаны два мотива: во что бы то ни стало сохранить желаемую власть и передать её Сержу Саргсяну. Следователь даже не смог объяснить мне, что такое этот “желаемый государственный строй”. Я даже обратился к искусственному интеллекту», — заявил бывший президент.
«Я не знаю, чего правоохранительная система хочет от меня уже семь лет», — добавил он.
Тем не менее прокуратура продолжает настаивать, что оправдательное решение в отношении Кочаряна не стало окончательным, поскольку было отменено Кассационным судом. На этом основании прокуроры утверждают, что они вправе предъявить новое обвинение, так как процесс всё ещё продолжается.
Роберт Кочарян был обвинён в 2018 году по статье о свержении конституционного строя. Конституционный суд признал эту статью противоречащей Конституции, после чего суд первой инстанции оправдал бывшего президента. Однако Кассационный суд отменил оправдательный приговор и направил дело на новое рассмотрение.