8 Սեպտեմբեր 2025 - 14:48 AMT
Արմավիրի «Արմավիր Գարդեն» հանրային սննդի վայրում սնվելուց հետո 12 քաղաքացի սննդային թունավորում է ստացել։
Սեպտեմբերի 8-ին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Արմավիրի մարզային կենտրոն Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մարզային մասնաճյուղից ահազանգ է ստացվել, որ Արմավիրի բժշկական կենտրոն են ընդունվել երկու քաղաքացի՝ «սննդային թունավորում» ախտորոշմամբ:
Տեսչական մարմնի Արմավիրի կենտրոնի տեսուչների կողմից շտապ ձեռնարկված վերահսկողական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ այդ քաղաքացիների ինքնազգացողությունը վատացել է Արմավիր քաղաքի «Արմավիր Գարդեն» հանրային սննդի կետում սնկապուր ուտելուց հետո: Ավելի ուշ պարզվել է, որ բժշկական օգնության է դիմել ևս 10 քաղաքացի, որոնք նույն՝ «Արմավիր Գարդեն», հանրային սննդի օբյեկտում կերել են հավի թևիկներ, հավով աղցան և հավով պիցցա:
Ձեռնարկվել են ահապաղ միջոցառումներ օբյեկտում առկա սննդամթերքից նմուշառում կատարելու և լաբորատոր փորձաքննության ներկայացնելու նպատակով։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ սննդային թունավորման պատճառով Արմավիրի բժշկական կենտրոն դիմած 12 քաղաքացիներից 8–ը հոսպիտալացվել է։
«Նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, մարզային բժշկական կենտրոնում ստանում են անհրաժեշտ բուժօգնություն»,- ասված է հաղորդագրությունում։

8 Сентябрь 2025 - 15:17 AMT
В Армавире зафиксировано массовое пищевое отравление: после приема пищи в заведении общепита «Армавир Гарден» пострадали 12 граждан.
8 сентября региональное подразделение Национального центра по контролю и профилактике заболеваний сообщило региональному центру Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, что в Армавирский медицинский центр были доставлены двое граждан с диагнозом «пищевое отравление».
Сотрудники инспекционного органа немедленно провели проверку. Установлено, что пострадавшие почувствовали себя плохо после употребления грибного супа в «Армавир Гарден». Позже выяснилось, что ещё 10 человек обратились за медицинской помощью после употребления куриных крылышек, салата с курицей и пиццы с курицей в том же заведении.
С места происшествия были взяты пробы продуктов и направлены на лабораторное исследование.
По информации Министерства здравоохранения Армении, восемь из двенадцати пострадавших были госпитализированы в Армавирский медицинский центр.
«Их состояние оценивается как средней степени тяжести. В региональном медцентре им оказывается необходимая помощь», — говорится в сообщении.