9 Սեպտեմբեր 2025 - 06:15 AMT
Աշխատանքային այցով Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում գտնվող ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այդ երկրի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարության պետքարտուղար Մարեկ Էշտոկի հետ քննարկել է Հայաստանի և Եվրամիության համագործակցության խորացման համար հայկական ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Գրիգորյանն ու Էշտոկը կարևորել են Հայաստանի ու Սլովակիայի միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը՝ շեշտելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների դերը դրա ընդլայնման համար:
Կողմերը գաղափարներ են փոխանակել երկկողմ գործընկերության խորացման ուղիների շուրջ՝ առանձնացնելով մի շարք հիմնական ուղղություններ:
Պետքարտուղարի խնդրանքով, ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքի շրջանակում ձեռք բերված առանցքային պայմանավորվածությունները:

9 Сентябрь 2025 - 07:11 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, находящийся с рабочим визитом в столице Словакии Братиславе, обсудил с государственным секретарём Министерства иностранных и европейских дел Словакии Мареком Эштоком необходимость укрепления институционального потенциала Армении для углубления сотрудничества с Европейским союзом.
Григорян и Эшток подчеркнули важность активного политического диалога между Арменией и Словакией, отметив ключевую роль визитов на высоком уровне в развитии двусторонних отношений.
Стороны обменялись идеями по возможным направлениям углубления партнёрства, выделив несколько ключевых сфер сотрудничества.
По просьбе государственного секретаря Армен Григорян представил основные договорённости, достигнутые в рамках процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений.