9 Սեպտեմբեր 2025 - 07:29 AMT
Սեպտեմբերի 8-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է դրել օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկվել է խստացնել պատիժները վարժական հավաքներին չներկայանալու համար, ինչպես նաև ընդլայնել Ռազմական ոստիկանության լիազորությունները։ Նախագիծը ներկայացրել է պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը։
Փոփոխությունների առանցքային նպատակներից է Քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածում հստակեցնել վարժական հավաքից խուսափելու սահմանումը, հայտնում է «ՍիվիլՆեթը»։
Ըստ ներկայացված նախագծի՝ խուսափում կհամարվի ոչ միայն զինկոմիսարիատին չներկայանալը, այլև բժշկական փորձաքննությունից հրաժարվելը կամ հավաքին մասնակցությունից այլ կերպ հրաժարվելը։ Նման դեպքերում առաջարկվել է կիրառել քրեական պատասխանատվություն՝ տուգանք կամ մինչև երկու ամիս կարճաժամկետ ազատազրկում, ինչպես նաև ազատազրկում մեկից երեք տարվա ժամկետով:
Բացի դրանից, նախատեսվել է խստացնել պատժի սահմանաչափերը, եթե խուսափումը տեղի է ունեցել ծանրացնող հանգամանքներում։ Մասնավորապես՝ եթե քաղաքացու կողմից կիրառվել է «բ»ինքնավնասում, ձևացվել է հիվանդություն«/բ» կամ օգտագործվել է կեղծ փաստաթուղթ, ապա առաջարկվել է սահմանել ազատազրկում՝ 2-5 տարի ժամկետով։
Նախագծով նաև նախատեսվել է խրախուսման մեխանիզմ․ այն քաղաքացին, ով մինչև հավաքների ավարտը կամավոր կմասնակցի դրանց, կազատվի քրեական պատասխանատվությունից։
Օրենսդրական փաթեթի երկրորդ բաղադրիչով վերանայվել են Ռազմական ոստիկանության գործառույթները։ Մինչ այժմ ՌՈ-ի հիմնական առաքելությունը եղել է հանցագործությունների կանխումը և խափանումը, սակայն նոր կարգավորումները նախատեսում են Ռազմական ոստիկանությանը վերապահել նաև հանցագործությունների բացահայտման և հետաքննության լիազորություն։
Բացի դրանից, նախատեսվել է, որ Ռազմական ոստիկանությունը ներգրավված կլինի զորակոչի, զորահավաքի և վարժական հավաքների կազմակերպման աշխատանքներում՝ աջակցելով զինվորական կոմիսարիատներին։
Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանի պարզաբանմամբ՝ Ռազմական ոստիկանության լիազորությունները սահմանվում են ավելի հստակ՝ ներառելով ոչ միայն կանխարգելիչ ու խափանող գործառույթներ, այլև հանցագործությունների հայտնաբերման և բացահայտման գործընթաց։ ՌՈ-ին վերապահված է աջակցել զինկոմիսարիատներին՝ ինչպես զինծառայության հաշվառման, այնպես էլ պարտադիր կամ պահեստազորային զորակոչի ու պատրաստության աշխատանքների ընթացքում։

8 сентября в первом чтении в Национальном собрании Армении был рассмотрен законопроект, предусматривающий ужесточение наказаний за неявку на учебные военные сборы и расширение полномочий Военной полиции. Инициатором выступил замминистра обороны Арман Саргсян, сообщает CivilNet.
Одной из целей проекта является уточнение статьи 462 Уголовного кодекса, которая касается уклонения от сборов. Согласно предложениям, под уклонением будет пониматься не только неявка в военкомат, но и отказ от медицинского освидетельствования или любой другой способ избежать участия.
За подобные действия предлагается установить уголовную ответственность: штраф или краткосрочное лишение свободы до двух месяцев, а также лишение свободы сроком от одного до трёх лет.
Если уклонение сопровождается отягчающими обстоятельствами — например, самоповреждением, симуляцией болезни или использованием поддельных документов — предусматривается наказание в виде лишения свободы на срок от двух до пяти лет.
Проект также включает стимулирующую норму: гражданин, добровольно присоединившийся к сборам до их завершения, освобождается от уголовной ответственности.
Вторая часть законопроекта пересматривает функции Военной полиции. Ранее её задачи ограничивались предотвращением и пресечением преступлений, однако теперь ей могут быть предоставлены полномочия по выявлению и расследованию правонарушений.
Военная полиция будет также вовлечена в процессы призыва, мобилизации и организации сборов, оказывая содействие военкоматам.
Как пояснил Арман Саргсян, полномочия Военной полиции уточняются и расширяются — теперь они охватывают не только профилактику, но и участие в регистрации военнообязанных, обязательном и резервном призыве, а также в подготовительных мероприятиях.