Սեպտեմբերի 8–ին օրը Թեհրանում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Հնդկաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունների տարածաշրջանային գլխավոր տնօրենների մակարդակով քաղաքական խորհրդակցությունների երրորդ փուլը։ Իրանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ քննարկումները կայացել են կողմերի փոխհամաձայնությամբ։
Հանդիպման ընթացքում երեք պետությունները կարևորել են համագործակցության ընդլայնումը և ավելի խորը փոխգործակցության անհրաժեշտությունը՝ հատկապես հաղորդակցման ոլորտում, Հյուսիս–Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի (INSTC) զարգացմամբ, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությամբ, ինչպես նաև Չաբահարի նավահանգստի ռազմավարական նշանակությամբ պայմանավորված, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Նրանք անդրադարձ են կատարել նաև տնտեսության, առևտրի, մշակույթի, ժողովուրդների փոխհարաբերությունների ու այլ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին և մշակել են համապատասխան ռազմավարություններ։
Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ եռակողմ հաջորդ հանդիպումն անցկացվելու է Հայաստանում՝ հաջորդ տարում։
2023 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ՝ բեռնափոխադրումների կազմակերպման և Չաբահարում գործառնական կետ բացելու համար։ Երթուղու գործարկման ժամկետները, սակայն, հետաձգվել են

9 Сентябрь 2025 - 11:55 AMT
8 сентября в Тегеране прошёл третий раунд политических консультаций на уровне генеральных директоров региональных департаментов МИД Армении, Индии и Ирана. По данным иранских СМИ, переговоры состоялись по взаимной договорённости сторон.
Три государства подчеркнули необходимость расширения сотрудничества и его углубления, в частности в сфере транспорта — в рамках Международного транспортного коридора «Север–Юг» (INSTC), инициативы Армении «Перекресток мира», а также в связи со стратегическим значением иранского порта Чабахар, сообщает Radar Armenia.
Кроме того, стороны обсудили перспективы укрепления связей в области экономики, торговли, культуры, межчеловеческих контактов и выработали соответствующие стратегии.
По достигнутой договоренности, следующая трёхсторонняя встреча пройдет в Армении в следующем году.
В 2023 году по поручению премьер-министра Никола Пашиняна была создана межведомственная рабочая группа для организации грузоперевозок и открытия операционного пункта в Чабахаре. Однако запуск маршрута был отложен.