Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը խորհրդարանի հայտարարությունների ժամին ներկայացրել է ավելի քան երկու ամիս կալանքի տակ պահվող Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանի ուղերձը, որը նա հղել է ԱԱԾ մեկուսարանից։
«Սիրելի հայրենակիցնե՛ր, ձեզ եմ ներկայացնում 2 ամսից ավել ապօրինի կալանավորված Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանի ուղերձը ԱԱԾ մեկուսարանից»,- ԱԺ հայտարարությունների ժամին ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը և ընթերցեց այն.
«Գոհություն և փառք Ամենակալին իմ կյանքի վերջին 75 օրերին իր զորակցության և մխիթարության համար, առանց որի անհնար կլիներ դիմանալ աննախադեպ և աննկարագրելի անարդարության այն հորձանքին, որին ստիպված եղանք դիմակայել: Շնորհակալություն նաև ձեզ, իմ սիրելիներ, բոլորդ, ովքեր ցավակից եք ինձ իմ կրած նեղությունների մեջ, որոնք բացարձակապես ոչինչ են մեր հայրենիքի կորստյան և մեր եղբայրների գերության տառապանքների հետ համեմատած»,–ասվում է ուղերձում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Աջապահյանը նշել է, որ անգամ անհարմար է խոսել այդ մասին, երբ մեր արցախցի հայրենակիցները հայրենազրկված են, և մեր եղբայրները` գերության մեջ խոշտանգված:
«Բացարձակ ապօրինի և շինծու հետապնդումը մի օր ավարտվելու է. բոլոր մեղավորները պատասխան են տալու այն օրենքի առջև, որի հանցավոր անտեսումով և ոտնահարումով դատում են ինձ հիմա:
Եվ ես, ինձ Աստծուց տրված իշխանությամբ, որն անցավոր չէ իրենց ժամանակավոր իշխանության հետ համեմատած, դատապարտելու եմ իրենց և իրենց համախոհներին ոչ թե ժամանակավորապես, այլ հավիտենական։
Քրիստոս ասաց՝ «Ներիր, որովհետև չգիտեն, թե ինչ են գործում»: Ես՝ Տիրոջ անպիտան ծառաս, համարձակվելու եմ ասել՝ «Մի ներիր, քանզի շատ լավ գիտեն, թե ինչ են անում»: Մեր սերը և ողջյունները մեր սիրելի ժողովրդի զավակներին։
Իսկ վերջում կասեմ՝ «Եթե Տերը մեր կողքին է, ո՞վ կարող է լինել մեզ հակառակ»: Պինդ մնացեք, Աստված մեզ հետ է»,–ասվում է արքեպիսկոպոս Աջապահյանի ուղերձում։
Խամոյանը հավելել է, որ ինքը և իր գործընկերները պարբերաբար այցելում են ԱԱԾ մեկուսարան և հանդիպում սրբազանին։
«Կարող եմ ասել, որ իր ամրությունը, կենսունակությունը և հավատն ապացույցն է նրա, որ այս խոսքերը մի օր կատարվելու են»,- հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավորը։

Депутат парламентской фракции «Армения» Агнеса Хамоян в парламенте представила послание архиепископа Микаэла Аджапахяна, более двух месяцев содержащегося в изоляционном центре Комитета государственной безопасности.
«Дорогие соотечественники, представляю вам послание архиепископа Микаэла, незаконно задержанного более двух месяцев», — сказала депутат во время часа заявлений и продолжила чтение:
«Хвала и слава Всевышнему за Его поддержку и утешение в последние 75 дней моей жизни, без которых было бы невозможно вынести беспрецедентную и неописуемую несправедливость, перед которой мы оказались. Спасибо вам, мои дорогие — все, кто сопереживает мне в моих страданиях, которые, однако, ничто по сравнению с потерей нашей Родины и мучениями наших братев в плену.»
Архиепископ добавил, что ему даже неудобно говорить об этом, пока наши друзья из Арцаха лишены дома, а наши братья подвергаются пыткам в плену.
«Это абсолютно незаконное и сфабрикованное преследование однажды завершится — все виновные ответят перед законом, пренебрежение и нарушение которого сейчас осуждает меня. И я, по власти, данной мне Богом — не сравнимой с их временным могуществом — осужу их и их соратников не временно, а вечно.
Христос сказал: «Прости, ибо не ведают, что творят». Я, бесполезный раб Господень, смею сказать: «Не прощайте, ибо прекрасно знают, что делают». Наша любовь и благословение — детям нашего любимого народа.
И наконец скажу: «Если Бог с нами, кто может быть против нас?» Держитесь — Бог с нами», — завершает своё послание архиепископ.
Хамоян добавила, что она и её коллеги регулярно посещают архиепископа. «Могу сказать, что его стойкость, жизнеспособность и вера — свидетельство того, что эти слова однажды исполнятся», — заявила оппозиционный депутат.
Утром 27 июня около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии. Однако архиепископ находился в Святом Эчмиадзине на собрании священнослужителей. Позже он явился к следователям и был заключён под стражу по решению суда на два месяца.
Против архиепископа возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного порядка.