«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ԱԺ-ում հայտարարությունների ժամին անդրադարձել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի փակմանը՝ նշելով, որ այն փոխել է իրավիճակը գերիների, քաղաքական պատանդների և անհետ կորածների խնդրում։
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի փակումը գերիների, քաղաքական պատանդների և անհետ կորածների խնդրում նոր իրավիճակ է ստեղծել», -ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
Նա հիշեցրել է, որ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները տարիներ շարունակ հնարավորություն են ունեցել այցելելու Ադրբեջանում պահվող հայերին, տեղեկանալու նրանց վիճակին, ապահովելու կապ հարազատների հետ և վարելու աշխատանք անհետ կորածների վերաբերյալ։
«Չնայած Ադրբեջանը հաստատել է ընդամենը 23 հայի գերեվարության հանգամանքը, սակայն տարբեր նյութերով հիմնավորված է մոտ 8 տասնյակ հայերի Ադրբեջանում գտնվելը: Թեև Կարմիր Խաչի գրասենյակի աշխատանքը պաշտոնապես ավարտվեց սեպտեմբերի 3-ից, սակայն սա անակնկալ չէր ու սրա մասին տևական ժամանակ է խոսվում էր, բայց դա որևէ ազդեցություն չի թողել ՀՀ իշխանության գործողությունների և քաղաքական կամքի վրա»,- նշել է Աբրահամյանը։
Պատգամավորը հարցադրել է, թե իշխանությունները ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում գերիների խնդրի լուծման համար՝ կանխելու կեղծ դատավարությունների միջոցով Հայաստանի թիրախավորումը, ապահովելու գերեվարվածների իրավունքների պաշտպանությունը և կազմակերպելու նրանց վերադարձը։
Նա հավելել է, որ իշխանությունների գործողությունները սահմանափակվել են միայն պաթետիկ հայտարարություններով և անիմաստ տեքստերով։
«Պաթետիկ խոսքերից և որոշակի պարբերականությամբ ֆորմալ ու ոչինչ չասող տեքստերից բացի, այլ բան գոյություն չունի: Նույնիսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի տխրահռչակ փաստաթղթում գերիների, ռազմագերիների վերադարձի դրույթներ կային, սակայն աննախադեպ, պատմական հռչակված վաշինգտոնյան պայմանավորվածություններում այս մասին ոչինչ չկա: Որոշակի հակասական տեղեկատվություն առկա էր ԱՄՆ նախագահի անձնական նախաձեռնությամբ հայերի ճակատագրի ճշգրտման մասով, սակայն դա էլ ընթացք չստացավ: Նման հումանիտար հարցերով ԱՄՆ նախագահը մի քանի անգամ դիմել է օրինակ Բելառուսի ղեկավարին՝ կոնկրետ անձանց բանտերից ազատ արձակման մասով, ինչի արդյունքում մի քանի տասնյակ մարդիկ հայտնվել են ազատության մեջ:
Ո՞րն է պատճառը, որ նույն պրոցեսը չկա Ադրբեջանում պահվող հայերի հարցում, հատկապես որ, նվազագույնը երևացող մակարդակում Ադրբեջանի ու ԱՄՆ նախագահները ջերմ շփումների մեջ են: Արդյո՞ք չի ստացվում, որ Հայաստանի իշխանությունը շահագրգռվածություն չի դրսևորում, այս հարցը օրակարգային չի համարում, թույլ է տալիս, որ Ադրբեջանն այն որպես քաղաքական խաղաքարտ կիրառի ու Հայաստանից այս կամ այն զիջումը կորզի: Այո ՛, հենց այդպես էլ ստացվում է: Հայաստանի իշխանությանն անհրաժեշտ է հույսի, լավատեսության և խաբկանքի փաստաթուղթ, ինչը կիսատ-պռատ ստացել է ու փորձում է որպես խաղաղություն ծախել, իսկ Հայաստանի շահերը շոշափող, բովանդակություն ապահովող և երկարաժամկետ կայունության ու անվտանգության երաշխիքներ չկան, որովհետև իշխանությունն օրվա քաղաքական կուրսով է շարժվում և առաջնայինը իր վերարտադրության ապահովումն է»,- ասել է Աբրահամյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հիշեցրել է, որ 2023-ի տվյալներով Հայաստանում գրանցվել է ավելի քան 2400 կալանավոր։ Նա ընդգծել է, որ համաներման նախաձեռնությունը գալիս է վարչապետից, իսկ խորհրդարանը միայն քննարկում է ներկայացված օրենքի նախագիծը։
Մամիջանյանը նշել է, որ ազատազրկման հիմնական նպատակն անձի վերասոցիալիզացիան է, նրան հասարակության հետ վերաինտեգրման ապահովելը, ուղղելը և ոչ թե պարզապես պատժելը։
Նա հավելել է, որ բանտերում պահվող հարյուրավոր մարդիկ զրկվել են ընտանիքի հետ լինելու հնարավորությունից, իսկ նրանց երեխաները՝ ծնողական խնամքից։ Միաժամանակ, աշխատաշուկան զրկվել է աշխատուժից։ Նա հատուկ ընդգծել է, որ իր խոսքը կապ չունի միայն քաղբանտարկյալների հետ։
«Հայաստանում այս պահին 30-ից ավել քաղբանտարկյալ կա, մարդիկ, ում միակ հանցանքը հայրենասիրությունն է և նրանք պետք է ազատ արձակվեն հենց այս պահին, բայց ելույթս իրենց մասին չէ»,- ասել է Մամիջանյանը։
Նա կարևորել է համաներման հարցի հրատապությունը և կառավարությունից պահանջել է անհապաղ սկսել այդ գործընթացը՝ այն ներկայացնելով ԱԺ քննարկմանը։
«Դուք արդյունավետ ոչինչ չեք անում, մեր տղաներին Բաքվի գերությունից բերելու համար, բայց էս մեկն ամբողջությամբ ձեր ձեռքն է, տեսնենք»,- իշխող ուժին է դիմել Մամիջանյանը։

Депутат фракции «Имею честь» Тигран Абраамян в ходе выступления в парламенте коснулся закрытия офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) в Баку, отметив, что это изменило ситуацию с пленными, политическими заложниками и пропавшими без вести.
«Закрытие офиса МККК в Баку создало новую ситуацию в вопросах пленных, политических заложников и пропавших без вести», — заявил он, сообщает «Panorama.am ».
Он напомнил, что представители Красного Креста на протяжении многих лет имели возможность посещать содержащихся в Азербайджане армян, получать информацию об их состоянии, обеспечивать связь с родственниками и заниматься вопросами пропавших без вести.
«Хотя Азербайджан официально подтвердил лишь факт удержания 23 армян, на основе различных данных можно утверждать, что в Азербайджане находятся около восьми десятков армян. Несмотря на то, что офис Красного Креста официально прекратил работу с 3 сентября, это не стало неожиданностью — об этом говорилось давно. Однако это никоим образом не повлияло на действия властей Армении и на проявление политической воли», — отметил Абраамян.
Депутат задал вопрос, какие шаги предпринимают власти для решения проблемы пленных — чтобы не допустить использования фальшивых судов для давления на Армению, обеспечить защиту прав удерживаемых лиц и организовать их возвращение.
Он добавил, что действия властей ограничиваются пафосными заявлениями и бессмысленными текстами.
«Кроме пафосных слов и периодически публикуемых формальных и ничего не значащих текстов, не существует ничего. Даже в печально известном документе от 9 ноября 2020 года содержались положения о возвращении пленных и военнопленных, однако в так называемых беспрецедентных, исторических вашингтонских договоренностях об этом нет ни слова. По инициативе президента США была информация о попытках уточнения судьбы армян, но никакого продолжения это не получило. По гуманитарным вопросам президент США несколько раз обращался, к примеру, к руководству Белоруссии с просьбой об освобождении конкретных лиц из тюрем, в результате чего десятки людей обрели свободу.
Почему такой же процесс не реализуется в случае армян, удерживаемых в Азербайджане, особенно учитывая, что, как минимум на внешнем уровне, между президентами Азербайджана и США существуют теплые отношения? Не складывается ли впечатление, что власти Армении не заинтересованы, не считают этот вопрос приоритетным, позволяют Азербайджану использовать его как политическую карту и добиваться уступок от Армении? Да, именно так и происходит. Руководству Армении нужен документ, внушающий надежду, оптимизм и иллюзии — документ, который можно представить как полумир, хотя он не содержит никаких гарантий интересов Армении, устойчивой безопасности или долгосрочной стабильности. Власти действуют в рамках текущего политического курса, где главной целью является обеспечение собственного воспроизводства», — заявил Абраамян.
Руководитель фракции «Имею честь» Айк Мамиджанян напомнил, что по данным на 2023 год в Армении зарегистрировано более 2400 заключённых. Он подчеркнул, что инициатива об амнистии исходит от премьер-министра, а парламент лишь обсуждает представленный законопроект.
Мамиджанян отметил, что основной целью лишения свободы является ресоциализация личности, её повторная интеграция в общество, исправление, а не просто наказание.
Он добавил, что сотни людей, находящихся в тюрьмах, лишены возможности быть с семьёй, а их дети — родительской опеки. Одновременно рынок труда лишён рабочей силы. Он особо подчеркнул, что его речь не касается исключительно политических заключённых.
«На сегодняшний день в Армении более 30 политзаключённых — людей, чья единственная „вина“ — патриотизм. Они должны быть освобождены немедленно, но моё выступление не о них», — сказал Мамиджанян.
Он отметил срочность вопроса амнистии и потребовал от правительства незамедлительно начать процесс и представить инициативу на обсуждение в парламенте.
«Вы не делаете ничего эффективного, чтобы вернуть наших ребят из плена в Баку, но этот вопрос полностью в ваших руках — посмотрим», — обратился Мамиджанян к представителям правящей силы.
По решению правительства Азербайджана Международный комитет Красного Креста (МККК) прекратил деятельность своей делегации в Азербайджане с 3 сентября 2025 года. Объявлено, что «власти Азербайджана будут обеспечивать связь между удерживаемыми лицами и их семьями». Представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян заявила, что среди армянских пленных в бакинских тюрьмах были попытки самоубийства.
2 сентября Линда Эулджекчян, супруга армянского пленного Вигена Эулджекчяна, удерживаемого в Азербайджане, заявила, что её муж уже 20 дней находится в голодовке в бакинской тюрьме. Она обратилась к международному сообществу и премьер-министру Николу Пашиняну, отметив, что жизнь её мужа в опасности, он тает на глазах и срочно нуждается во враче.