Հայաստանից մեկնել է 43,875 բռնի տեղահանված արցախցի, վերադարձել՝ 27,920-ը։ Այսինքն՝ 2023-ի սեպտեմբերյան բռնի տեղահանությունից հետո մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 1-ը Հայաստանից հեռացել և (դեռ) չի վերադարձել 15,955 արցախցի։ Տվյալները տրամադրել է Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը, հայտնում է «ՍիվիլՆեթը»։
Նախորդ ամսվա համեմատ վերադարձողների թիվը աճել է 780-ով․ եթե օգոստոսի 1-ին չվերադարձողների թիվը 16,735 էր, ապա սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ 15,955։
2024-ի գարնանից մինչև 2025-ի գարուն (մոտ մեկ տարի) չվերադարձողների թիվը պահպանվել է 11-12 հազարի սահմաններում (տե՛ս գրաֆիկը ստորև)։ Սակայն 2025-ի մայիսից սկսվեց նոր ալիք․ չվերադարձողների թիվը ավելացել է մոտ 4-5 հազարով։ Դա համընկել է այն ժամանակահատվածի հետ, երբ դադարեցվեց արցախցիների «40+10» հազար դրամ սոցիալական ծրագիրը, և աջակցությունը դարձավ թիրախային՝ միայն խոցելի խմբերին։
Ներքին գործերի նախարարության տրամադրած տվյալներով՝ 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիություն ստացել է 10,659 արցախցի, իսկ դիմում ներկայացրածների թիվը հասել է 15,272-ի։ Քաղաքացիության ձեռքբերումը հանդիսանում է առանցքային պայման՝ բնակարանային աջակցության ծրագրերից օգտվելու համար։
ՀՀ կառավարությունը 2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է որոշում, որով արցախցիներին ընդունել է ժամանակավոր պաշտպանության տակ և օրենքի ուժով նրանց ճանաչել է որպես փախստական։

10 Сентябрь 2025 - 10:44 AMT
С момента насильственного выселения из Арцаха в сентябре 2023 года Армению покинули 43 875 человек, а вернулись — 27 920, сообщает «СивилНет» со ссылкой на данные Службы национальной безопасности. Это означает, что на 1 сентября 2025 года 15 955 арцахцев находятся за пределами страны и не вернулись.
По сравнению с прошлым месяцем число вернувшихся увеличилось на 780 человек: если на 1 августа не вернулись 16 735, то на 1 сентября — уже 15 955.
С весны 2024 по весну 2025 года число не вернувшихся оставалось в пределах 11–12 тысяч. Однако с мая 2025 года началась новая волна отъезда — количество не вернувшихся увеличилось на 4–5 тысяч. Это совпало с отменой программы «40+10» тысяч драмов для арцахцев и переходом на адресную помощь исключительно уязвимым категориям населения.
По данным Министерства внутренних дел Армении, на 22 августа 2025 года гражданство РА получили 10 659 арцахцев, ещё 15 272 подали заявление. Получение гражданства является обязательным условием для участия в программах жилищной помощи.
Правительство Армении 26 октября 2023 года приняло решение о предоставлении арцахцам временной защиты, признав их беженцами в соответствии с законом.