Հայաստանում պետական փաստաթղթաշրջանառության մեջ կիրառվող լեզվաբանական եզրույթները կարգավորելու ուղղությամբ սկսվել է համակարգային գործընթաց: Այդ մասին ԱԺ–ում ասել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Նախարարի խոսքով` օրենսդրական այս փաթեթը շատ կարևոր է լեզվական քաղաքականության ճշտգրտման և հստակեցման համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարը կարևորել է նախաձեռնությունը՝ շեշտելով, որ այն դառնալու է ոլորտի կանոնակարգման մեկնարկային փուլը, քանի որ առկա է լեզվական քաղաքականության ավելի խորքային բարեփոխումների անհրաժեշտություն։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ նախարարությունը ՀՀ լեզվի կոմիտեի հետ համատեղ աշխատել է լեզվական քաղաքականության հայեցակարգի ձևավորման ուղղությամբ, որը նախատեսվում է շուտով ներկայացնել հանրային քննարկման։
Անդրեասյանը նշել է, որ առաջնային նպատակը հենց եզրաբանության կարգավորումն է, ուստի առաջարկվում է պետական փաստաթղթաշրջանառության մեջ օգտագործվող եզրույթների կարգավորման գործընթացի համար նախատեսել առանձին լիազորող նորմ։ Այս նպատակով կձևավորվի համապատասխան մասնագիտական հանձնաժողով։
«Այս ընթացքում բազմաթիվ են եղել իրավիճակները, երբ մեր երկրի համար կարևորագույն իրավիճակներում մենք հասկացությունների սահմանման և միատեսակ օգտագործման կարևորագույն խնդիր ենք ունեցել»,– հայտարարել է նախարարը։
Անդրեասյանն ընդգծել է, որ թեև Սահմանադրությամբ հայերենը սահմանված է որպես պետական լեզու, որևէ փաստաթղթում հստակեցված չէ, թե դա ինչ է ենթադրում, ինչ գործնական բովանդակություն է դրան հաղորդվում և ինչպես պետք է իրականացվի դրա կիրառման մեխանիզմը։

10 Сентябрь 2025 - 11:14 AMT
В Армении начался системный процесс регулирования языковых терминов, используемых в официальном документообороте, заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в парламенте, передаёт «Sputnik Армения».
По её словам, данный законодательный пакет имеет особое значение для уточнения и корректировки государственной языковой политики.
«Это начальный этап системной работы, так как есть необходимость в более глубокой языковой реформе», — отметила министр.
Министерство совместно с языковым комитетом Армении разработало концепцию языковой политики, которую вскоре планируется вынести на общественное обсуждение.
Как подчеркнула Андреасян, главная цель — упорядочить терминологию. В связи с этим предлагается предусмотреть отдельную уполномочивающую норму для регулирования терминов, применяемых в госдокументах. Для этого будет создана профильная экспертная комиссия.
«Много раз мы сталкивались с ситуациями, когда в критически важных для страны обстоятельствах возникали серьёзные проблемы из-за отсутствия единых терминов и чёткого определения понятий», — заявила министр.
Андреасян также указала, что хотя Конституция Армении устанавливает армянский язык в качестве государственного, в законодательстве не раскрыто, что это конкретно означает, какое оно имеет практическое содержание и каким образом должно применяться на практике.