10 Սեպտեմբեր 2025 - 08:40 AMT
Սեպտեմբերի 8-10-ը Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է Ադիս Աբեբայում անցկացվող Կլիմայի հարցերով Աֆրիկայի երկրորդ գագաթաժողովին։
ՄԱԿ-ի կենսաբազմազանության կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) բանակցային խմբի ղեկավար և ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ, դեսպան Մհեր Մարգարյանն իր ելույթում շեշտադրել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ խորացնելու համագործակցությունն Աֆրիկայի գործընկերների հետ՝ ուշադրություն դարձնելով կենսաբազմազանության հարցերում առկա ընդհանուր մարտահրավերներին և փոխադարձ հետաքրքրություններին։
Մարգարյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ COP17-ի նախագահության շրջանակում, որը նախատեսվում է 2026 թվականին, ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր՝ ուղղված առավել խոցելի տարածաշրջանների խնդիրների բարձրաձայնմանը, ներառական գործընկերությունների առաջմղմանը և միջազգային ֆինանսավորման միջոցների մոբիլիզացմանը։
Մարգարյանը հանդիպումներ է ունեցել մի շարք աֆրիկյան երկրների գործընկերների հետ՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության հնարավոր զարգացումները, մասնավորապես COP17 համաժողովի համատեքստում։

10 Сентябрь 2025 - 11:19 AMT
С 8 по 10 сентября делегация Армении приняла участие во втором Африканском климатическом саммите, который прошёл в Аддис-Абебе.
Мгер Маргарян, представитель МИД Армении и руководитель переговорной группы по подготовке к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биоразнообразии (COP17), в своём выступлении подчеркнул готовность Армении расширить сотрудничество с африканскими партнёрами, обратив особое внимание на общие вызовы и взаимный интерес в вопросах биоразнообразия.
Маргарян подтвердил приверженность Армении предпринять необходимые шаги в рамках предстоящего председательства на COP17 в 2026 году, включая защиту интересов наиболее уязвимых регионов, продвижение инклюзивных партнёрств и мобилизацию международного финансирования.
В рамках саммита Маргарян провёл ряд встреч с представителями африканских стран для обсуждения возможного расширения двустороннего сотрудничества, особенно в контексте подготовки к COP17.