Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը, անդրադառնալով «Զարկերակ» կայքի և Հ1-ի կայքում արտատպված հոդվածի վերաբերյալ ստացած բազմաթիվ հարցումներին ի պատասխան, հայտնել է, որ նյութում ներկայացված վերագրումները որևէ իրական հիմք չունեն։
«Զարկերակում» հրապարակված նյութը կոչվում էր «Կտրիճ Ներսիսյանը դեռևս 2024-ին ֆեյքերեցների գունդ է ձևավորել», որտեղ ասվում է, թե Մայր Աթոռի հրահանգով ստեղծվել է թելեգրամյան մի փակ խումբ, որին անդամակցում են քահանաներ Հայաստանի բոլոր թեմերից։
«Եկեղեցին երբեք կարիք չունի ֆեյքերի՝ որևէ ճշմարտություն և հարց բարձրաձայնելու համար:
Մայր Աթոռի Տեղեկատվական բաժինն իր գործառույթների շրջանակներում բնականաբար տարբեր ձևաչափերով մշտապես կապի մեջ է և համագործակցում է Եկեղեցու թեմերի մամլո պատասխանատուների և հոգևորականների հետ։ Տեղեկատվության պատշաճ տարածման նպատակով Տեղեկատվականը ունի եկեղեցականաց առանձին խմբեր, որոնց հետ ըստ անհրաժեշտության կազմակերպվում են խորհրդակցություններ և թեմատիկ քննարկումներ»,- ասվում է հայտարարությունում։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը հաստատել է, որ Ամենայն Հայոց Գարեգին Երկրորդը սեպտեմբերի 9–ին այցելել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ և հանդիպել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նրա փոխանցմամբ՝ կաթողիկոսին ուղեկցել են Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը և Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը։
«Նշենք, որ Վեհափառ Հայրապետը ժամանակին ցանկություն էր արտահայտել այցելելու Միքայել և Բագրատ սրբազաններին, ինչպես նաև ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանին։ Ցավոք, մերժում էր ստացվել», – հայտնել է Տեր Եսայի քահանան։
Նա հավելել է, որ «Մայր Աթոռը խստորեն դատապարտում է վերջիններիս նկատմամբ իրականացվող ապօրինի գործողությունները և պատվիրված դատավարական գործընթացները»։
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը մեղադրվում է իշխանությունը զավթելու կոչի հոդվածով։ Մեղադրանքը հիմնված է մեկ տարի առաջ տրված հարցազրույցի վրա, որտեղ նա արտահայտվել է հեղաշրջման անհրաժեշտության մասին։ Այն ժամանակ Գլխավոր դատախազությունը հանցակազմ չի հայտնաբերել և գործ չի հարուցել, սակայն ըստ դատախազության՝ նա նույն հայտարարությունն արել է նաև 2025-ի հունիսին։

Святой Эчмиадзин заявил, что в статье, перепечатанной на сайтах Zarkerak и H1, приведённые сведения не имеют реальной основы.
В публикации Zarkerak под названием «Ктрич Нерсисян ещё в 2024 году создал батальон фейков» утверждалось, что по указанию Церкви был создан закрытый телеграм-канал, куда вошли священники из всех епархий.
«Церковь никогда не нуждалась в фейковых аккаунтах, чтобы озвучивать истину или поднимать вопросы. Информационный отдел постоянно сотрудничает с пресс-секретарями и духовенством епархий, при необходимости проводя совещания и тематические обсуждения», — говорится в заявлении.
Директор информационного отдела, священник Тер Есаи Артенян, подтвердил, что 9 сентября Католикос всех армян Гарегин II посетил архиепископа Микаэла Аджапахяна в ереванской тюрьме. Его сопровождали архиепископ Натан Ованнисян, архиепископ Аршак Хачатрян и епископ Мушег Бабаян, сообщает «Азатутюн».
По его словам, католикос также ранее хотел навестить архиепископов Микаэла и Баграта, а также благотворителя Самвела Карапетяна, однако в этих случаях получил отказ.
«Церковь решительно осуждает незаконные действия и заказные судебные процессы в их отношении», — отметил священник.
Архиепископ Микаэл Аджапахян обвиняется в публичных призывах к захвату власти. Основанием стало интервью годичной давности, где он говорил о необходимости переворота. Тогда прокуратура состава преступления не усмотрела. Однако, по данным ведомства, он повторил те же слова в июне 2025 года. В случае признания виновным ему грозит штраф или до пяти лет лишения свободы.