10 Սեպտեմբեր 2025 - 13:57 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ–Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել է, որ գերիների հարցում դեռևս վերջնական լուծում չկա՝ չնայած ադրբեջանական կողմի նախկինում հրապարակած պարտավորությանը բոլորին ազատ արձակելու վերաբերյալ։
Նա հավելել է, որ գերիների և պատանդառվածների ազատ արձակումը կառավարության առաջնային ուշադրության առարկան են, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Եթե երկու երկիր անկեղծորեն ասում են՝ խաղաղություն ենք հաստատում, երևի արժի առաջինը հումանիտար հարցերը կարգավորել, որովհետև դրանք զգայուն հարցեր են, մարդկանց համար ցավոտ հարցեր են:
Բայց նաև պարտքս եմ համարում ասել, որ այսօր ևս մեր առաջնային ուշադրության առարկան են հումանիտար հարցերը, և հենց առաջին հերթին գերիների ազատ արձակման հարցը, պատանդառվածների ազատ արձակման հարցը, անհետ կորած մարդկանց ճակատագրերի պարզաբանման հարցը:
Հավատացնում եմ ձեզ, այդ աշխատանքները հենց այսօր էլ շարունակվում են և, իհարկե, վաղն էլ չեն դադարելու»,- ասել է նա:
Ադրբեջանի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանը արդեն 28 օր է հացադուլ է սկսել, սակայն նրա ընտանիքը դեռևս որևէ տեղեկություն չունի նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ։

Выступая в парламенте в ходе сессии вопросов и ответов правительства, Арарат Мирзоян отметил, что окончательного решения по вопросу пленных пока нет, несмотря на публичные обязательства Азербайджана освободить всех удерживаемых, сообщает 1lurer.am .
Он подчеркнул, что освобождение пленных и заложников находится в центре внимания правительства:
«Если две страны искренне заявляют, что устанавливают мир, то, вероятно, сначала нужно решить гуманитарные вопросы, ведь это чувствительные и болезненные темы для людей.
Сегодня, как и прежде, в центре нашего внимания гуманитарные вопросы, и в первую очередь — освобождение пленных и заложников, а также выяснение судьбы пропавших без вести. Уверяю вас, эта работа продолжается прямо сейчас и, конечно, не прекратится завтра», — сказал министр.
Тем временем армянский заключённый Виген Эулджекчян уже 28 дней держит голодовку в азербайджанской тюрьме, и его семья до сих пор не имеет информации о его состоянии. 3 сентября власти Азербайджана заставили Международный комитет Красного Креста (МККК) прекратить деятельность его миссии в стране, заявив, что сами будут обеспечивать связь заключённых с семьями. Адвокат Сирануш Саакян сообщила в ЕСПЧ, что среди армянских пленных в бакинских тюрьмах фиксировались попытки самоубийства.